10 Bin Sitede Analiz Edildi – HTTPS’nin SEO ya Etkisi Nedir?

10 Bin Sitede Analiz Edildi – HTTPS’nin SEO ya Etkisi Nedir?

Bir zamanlar sadece e-ticaret siteleri için kullanılan HTTPS (Güvenli web sitesi etiketi) Geçtiğimiz 9 ay içerisisinde yapılan analizlere göre büyük bir önem taşımaya başladı.  Kullanıcının her zaman güvenli, hızlı ve doğru sonuç veren web sitelerini en ön sıraya koyacağını düşünen web s ite yöneticileri güven konusunda HTTPS etiketlemesini  yeterli görmeye başladı bile.

Ünlü seo firmasının yapmış olduğu 10 bin anahtar kelimelik HTTPS analizine göre 9 ay içerisinde ilk sayfalarda yüzde 30’ların kullandığı güvenlik etiketinin 9. ayın sonlarına doğru yüzde 50’ e kadar çıktığını görebiliyoruz. Tahminlere göre isee 2017 sonlarına göre söz konusu web site güvenlik güncellemelerin %65 oranlarına çıkma ihtimali çok yüksek.

Konu ile alakalı Garry Illyes (Google algoritma güncellemesi hakkında sorumlu kişi) yapmış olduğu açıklama da henüz HTTPS ile alakalı herhangi bir ödül – ceza politikası düşünmediklerini belirtti. Tabii diğer güncellemelerde yapılan açıklamalar ve sonuçlara bakıldığında her an HTTPS için algoritma güncellemesine gidildiğini de görebilirsiniz.

HTTPS İLE ALAKALI NE YAPMALIYIZ?

Google henüz HTTPS güncellemesi yapmayı düşünmese de kullanıcının kullandığı tarayıcı tarafından bu web site verilerinizi kullanabilir uyarısından web sitenizi uzak tutabilirsiniz. Google tarafından henüz olumlu bir şey teşkil etmeyen söz konusu etikeleme bilinçli kullanıcılar için güvenlik önlemini teşkil etmektedir.

HTTPS etiketinizi web sitesinize entegre ettikten sonra footer tarafında web sitenizde yer alan güvenlik SSL’in ne işe yaradığını belirten kısa yazı koymanız halinde güncellemenizin etkisini daha fazla görebilirsiniz.  

SSL (Https etiketini sağlayan sertifika) hizmetini ücretsiz veya çok yüksek ücretler ödemeden temin edebilirsiniz. Söz konusu sertifika ücretlerini öğrenmek için Hosting satışını yapan web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

SSL ÜCRETLERİ NE KADAR?

Eğer web sitenizde HTTPS güvenli etiket bağlantısının bulunamasını istiyorsanız SSL (Online Güvenlik Sertifikası) temin etmeniz gerekiyor. Peki, SSL ücretleri ne kadar? Söz konusu güvenlik sertifikası ücretlendirmesi firmadan firmaya değişim göstermektedir. Yani 5 dolar’a gördüğünüz bir SSL sertifikayı başka bir firma da 10 dolar’a veya 2 dolar görmeniz normal.  Bu yüzden herhangi bir yerden hemen alım yapmak yerine öncesinde fiyat araştırması yapmanızı öneririz.

 

 • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (3)

 • Buğra Acur diyor ki

  bütün websiteleri kullanıcıların güvenliğini istiyor. https’de bu konuda en iyi çözümlerden biri. seoya etkisinin iyi bir şekilde yansıyacağını düşünüyorum çünkü kullanıcının rahat sörf yapmasını sağlayacağından dolayı bir problem çıkarmayacaktır.

  Cevapla

 • Ali Soner diyor ki

  Uzun zamandır bunu arıyordum derhal denemeye başlayacağım. Çok iyi anlatmışsınız

  Cevapla

 • Buğra Acur diyor ki

  bütün websiteleri kullanıcıların güvenliğini istiyor. https’de bu konuda en iyi çözümlerden biri. seoya etkisinin iyi bir şekilde yansıyacağını düşünüyorum çünkü kullanıcının rahat sörf yapmasını sağlayacağından dolayı bir problem çıkarmayacaktır

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*