Adobe Photoshop Programı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adobe Photoshop Programı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Photoshop, 1987 yılında geliştirilmeye başlanmış ve 1988 yılında Adobe programları arasında yerini almıştır. Geçmişte renksiz resimleri düzenlemek veya şekillendirmek amacı ile kullanılmakta iken gün geçtikçe değişen ve gelişen teknoloji ile çeşitli donanım özellikleri sunmaktadır.

 

 Photoshop Nedir

 

Photoshop, dijital ortamda fotoğraflar oluşturmayı sağlayan veya var olan herhangi bir fotoğraf üzerinde düzeltmeler yapılmasını sağlayan piksel tabanlı bir programdır. Çeşitli araç çubukları, layer ve katmanlardan oluşmaktadır. Bir fotoğrafta işleme veya düzenleme yapılmasına olanak sağlayan bu program, günümüzde fotoğrafçılar tarafından oldukça sık kullanılmaktadır.

 

  Adobe Photoshop Programı Ne İşe Yarar

 

Bir fotoğrafın boyutlarını biçimlendirme, derinlik kazandırma, parlaklık, bulanıklık veya kontrast gibi unsurlarda iyileşmeler yapmaya olanak sağlamaktadır. İstenilen cisim veya cisimler fotoğrafa eklenebilmekte veya kaldırılabilmektedir. Ayrıca piksel tabanlı olması nedeni ile yapılmış olan bu işlemler gözle ayırt edilemeyecek kadar kaliteli sonuçlar doğurmaktadır.

 

Her geçen gün yenilenen ve eklenen bazı özellikler ile kusursuz fotoğrafların elde edilmesi sağlanmaktadır. Sistem içerisine entegre edilmiş filtre özellikleri ile fotoğraflar üzerinde çeşitli efektler yaratılabilmektedir. Geçmişte yapılması güç olan bu işlemler günümüzde Adobe Photoshop programı ile oldukça hızlı ve pratik bir hale gelmiştir.

 

Son zamanların en çok kullanılan grafik yazılım programı olan photoshop, özellikle fotoğrafçılık alanında olmak üzere tasarım, basım ve yayıncılık gibi birçok alana hizmet vermektedir.

 

 Adobe Photoshop Nasıl Öğrenilir

 

Adobe Photoshop Programı’ nın yapısı her ne kadar karmaşık görülse de gerçekten öğrenmek isteyenlerin kolaylıkla öğrenebileceği bir programdır. Günümüzde teknolojinin insanlara sunduğu avantajlar ile bu programın çeşitli eğitim setleri ve videolarına ulaşmak mümkündür. Düzenli ve istikrarlı sürdürülecek etkili, programlı bir çalışma sistemi ile photoshop programını oldukça kolay öğrenilebilmektedir.

 

Fotoğrafçılık, tasarım, grafik çizimi veya kişisel kullanımlarınız için kendinizi geliştirmek veya sanatsal ürünler ortaya koymak istiyorsanız işe Adobe Photoshop programı edinerek başlayabilirsiniz. Programın özellikleri incelendiği zaman yüksek sistem özellikleri isteyen bir program olmadığından dolayı çoğu bilgisayar veya dizüstü bilgisayar çalıştırma kapasitesine sahip olmaktadır. Bu nedenle indirme konusunda veya çalıştırma işleminde problem yaşama riskiniz ortadan kalkmaktadır.

 

Bir Adobe Photoshop Programı edindikten sonra kullanmayı öğrenmek için çalışmalara başlamak gerekecektir. Derslere başlamadan önce not alınacak yerin belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu nedenler bir not defteri hazırlanarak internet üzerinden eğitim setleri ve videolar ile program öğrenilebilmektedir.

 

 Adobe Photoshop Programını Edinmek

 

Adobe Phoshop programı, deneme sürümleri bazı web siteleri yanı sıra Adobe’ nin kendi web sitesi üzerinden kullanıcılara sunulmaktadır. Süreli deneme sürümleri ile beraber bazı satın alma seçenekleri ile bu programın lisanslı sürümünü de elde edebilirsiniz

 

 Adobe Photoshop Sürümleri

 

Adobe Photoshop programı 1987 yılından bu yana oldukça fazla değişim ve gelişim göstermiştir. 1990 yıllarında kullanımı yaygınlaşan kullanımı ile çoğu sektöre avantaj sağlamıştır. Mikrosoft Windows ve Mac işletim sistemlerinin desteklediği Adobe Photoshop programının en güncel sürümü Photoshop CC 2017 sürümüdür. Ayrıca CS5 ve CS6 sürümleri ile de markalar ve şirketler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Çeşitli sektör ve alanlarda oldukça farklı kullanım imkanları sunan Adobe Photoshop programı dünyanın her yerinde birçok dil seçeneği ile kullanıcıların ilgi odağı haline gelmiştir.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.