Alexa Sıra Düşürme Taktikleri

Alexa Sıra Düşürme Taktikleri

Alexa, site sahipleri için büyük önem taşıyan özel bir sistemdir. Dünya çapındaki birçok siteyi sıralamaya sokan ve belirli kriterlere göre sınıflandıran sistem sitelerin sıralamasını belli başlı faktörlere bağlı olarak belirlemektedir. Bu faktörler doğrultusunda sitenin kalitesini belirleyen bu sistemde sıralamanın düşük olması sitenin başarılı olduğunun en net kanıtıdır. Webmasterlar tarafından da çok önemsenen bu sistem site satışlarında bile önem taşımaktadır.

 

Sitesini satmayı düşünen birçok kişi Alexa sıralamasını belirtmekte ve sitenin kaliteli olup olmadığı bu doğrultuda anlaşılmaktadır. Sitede sıralama belirlenmesine etkin rol oynayan faktörlerden ilki ziyaretçi sayısıdır. Bunun yanı sıra site sahibinin site üzerinde yaptığı çalışmalar veya ne kadar vakit geçirdiğinde göz önüne alınmaktadır. Bu sayede her site tek tek kontrol edilmekte ve kalite sıralaması yapılmaktadır. Peki, Alexa sıra düşürme için yapılması gereken taktikler nelerdir? Bu sistemde var olan sıralamanın düşürülmesi için etik olmayan yöntemlere başvurulmasına gerek yoktur. Aşağıdaki faktörlere dikkat edilmesi yeterli olacaktır.

 

 Ziyaretçi sayısının önemi

Alexa sisteminde sıralama düşürmek için dikkat edilmesi gereken ilk faktör ziyaretçi sayısıdır. Ziyaretçi sayısı yüksek olan sitelerin sıralaması daha düşük olacaktır. Bu sebeple siteye alınan ziyaretçilere dikkat edilmeli ve sürekli olarak yeni ve özgün içerikler paylaşılmalıdır. Özgün içerikler ziyaretçi sayısını arttıracak ve bu da Alexa sıralamasında düşüş sağlayacaktır.

 

 Alexa toolbar ve widget

 

Alexa ‘da sıralama düşürmek için uygulanabilecek bir diğer taktik ise toolbar ve widget’tır. Alexa sistemine ait olan toolbar’ların ya da widget’ların site içerisine eklenmesi büyük farklar yaratacak ve sitenin sıralaması çok daha kolay bir şekilde düşürülebilecektir.

 

 Diğer sıralama düşürme taktikleri

 

Sıralama düşürmek taktikleri yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Etik yollardan uygulanabilecek bir diğer yöntem ise kaliteli backlink almaktır. Bunun yanı sıra sitenin yorum alması da büyük farklar yaratacaktır. Bu sebeple sitenin başka kullanıcılar tarafından yorum alması için uğraşılmalı ve bu yorumların sıralamayı ne denli düşürdüğü izlenmelidir. Tüm bunların yanı sıra sıralamada büyük farklar yaratabilecek bir diğer taktik ise Alexa kategorisidir. Site içerisinde bu tarz bir kategori açılıp Alexa hakkında bilgiler aktarıldığında sıralamada da düşüşler görülecektir.

 • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (5)

 • Deniz Aydoğdu (@Deniz.adg) diyor ki

  Yazınız için teşekkür ederim. https://mtgreenworks.com Bu sitenin Alexa sıralamasının neden yüksek olduğu hakkında bir fikriniz var mı?
  Cevap verirseniz sevinirim.

  İyi günler.

  Cevapla

 • Samsun atakum çilingir diyor ki

  Hocam cok guzel bir aciklama ve yazi olmus ama BEnde Burdan Bazi arkadaşlari uyarmak istiyorum hit Sitelerinden Hit almayın ücretsiz diye aldıgınız surf deninen sistemle kazanıp kazandııyorlar ya onlara inanmayin Cunki İlerde parali cevirdiklerinde sizlerde ordan surf ücretsizken ücretli cevirdiklerinde kesın almazsınız ozaman işte google fena bir düşüş yasıyorsunuz sonra google sizin ilagal iş cevirdinizi anliyor sonra ne mi oluyor Google ya spam yada başka cezalar Veriyor ve bu cezalarin cogu gozukmuyor uyarılmıyor Nasıl cezalarmi Misal hit eskisi gibi oldu ama attınız urun blok fazla ilerlemez yanı sizi geride birakir her zaman bi dunya görunmez cezalar var bunlardan uzak durun hit siteleri Hic bişey degildir sadece bi anlik hit Ve sonrasi ücretli yapıyorlar mileti soyuyorlar başka bişey degil

  Cevapla

 • Uğur Ağdaş diyor ki

  Bir çok kişinin Alexa grubu kurarak düşürdüğü de görülmüştür lakin bu tarz uygulamalara özellikle girmemekte fayda var. Bir sitenin faydalı olup büyümesi her zaman daha etik ve etkili olacaktır.

  Cevapla

 • filiz kapalı diyor ki

  Alexa’nın düşmesi önemli bir etken hem seo için hemde diğer ölçütler için alexa kullanılmakta, bu sebepten kullanıcıları yapabildiğiniz kadar uzun süre sitenizde tutmanız gerekiyor.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*