E-Ticaret Sitelerinde Fiyat İndirme Yarışı Neden Oluyor?

E-Ticaret Sitelerinde Fiyat İndirme Yarışı Neden Oluyor?

E-Ticaret Sitelerinde Fiyat İndirme Yarışı Neden Oluyor?

E-Ticaret sitelerinde fiyatlar üzerinde dalgalanmalar ve sürekli olarak aralarında geçen bir indirim yarışının sebebini merak ediyorsanız bu yazımızda sizler için üç adımda açıklıyoruz.

E-Ticaret sitelerinde fiyat indirme yarışına sebep olanlar arasında ilk sırada piyasaya giriş bariyerinin çok düşük olması yer alıyor. Bunca yıl boyunca hayatında limon, simitten tut hayatında herhangi bir şey satmamış insanlar internet sitesi açıyor ve bu sektöre atılıyor. Pazarlama hakkında, reklam hakkında, müşteri hizmeti hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadan ürün satmaya çalışıyor. Akıllarda ise tek düşünce ile yola çıkıyorlar. “Hizmet önemli değil en ucuza ben satıyorsam benden alırlar, bende sürümden kazanırım” mantığı ile yola çıkıp fiyatları aşağı çekiyorlar.

Kaldı ki bir E-Ticaret sitesi açmak paket halinde 50 TL gibi ücretlere kadar düşmüş durumda. Hatta bazı firmalar sitenizi açalım, ürünlerinizi ekleyelim gibi teklifler bile getiriyor. Hal böyle olunca da burada dönen paraya iştahı kabaran herkes sektöre adım atıyor. Acaba E-Ticaret sektöründen gerçekten pay almanın kolay olduğunu düşündüren ne? Burada dönen pazardan kendine pay çıkartabileceğini nereden düşünüyorlar bunu anlayabilmiş değilim.

E-Ticaret sektöründe fiyatlarının düşmesine sebep olan diğer bir sebep ise tedarikçi firmalar oluyor. Gerçekten uzun vadeli olacağını düşündüğü, kurumsal çalışan, ne yaptığını bilen E-Ticaret sitelerini seçmek yerine önüne gelen herkese mal veren tedarikçiler piyasayı düşürenler arasında yer alıyor. Tedarikçilerde esnaf mantığı ile ilerliyor. Ben bir ürünü asıl firmalardan 80’e alıyorum. E-Ticaret sitelerine 100’e satıyorum. Bin tane satıcıya satsam bin tane satmış olurum. Alanlar ikinci ürünü alıp almaması önemli değil ben vurgunumu çoktan yapmış olurum mantığıyla ilerliyorlar. Bu da piyasada kaliteyi ve dolaylı yoldan fiyatları düşürüyor.

E-Ticaret sektörlerinde fiyatların bu denli aşağı çekilmesinin diğer önemli bir sebebi ise buradan para kazanıp karnını doyurmaya ihtiyacı olmayan insanlar. Bu tip atılımcılar zaten başka sektörlerden veya aileden dolayı gelirleri mevcut olduğundan ellerinde büyük miktarlarda para bulundururlar. Sektörde ise zararına satışlar yaparak ilerlemeye çalışırlar. Neden zarar eden sektörde hala aynı şekilde ilerlemeye çalışıyorsun diyenlere ise “Pazar hacmi her şey. Pazar hacmimizi büyüterek ilerlemek istiyoruz. Hedefimiz aylık şu kadar ciroya ulaşmak”. Yola ciro hedefi ile çıkanlar her zaman yok olmaya mahkum bu sektörde. Ama yok olana kadarda piyasayı düşürmeye devam ediyorlar.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*