E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-Ticaret işletmelerin veya bireysel girişimcilerin sahip olabilecek en büyük altın bileziktir. Müşteri potansiyelinin bu denli büyük olduğu bir ortamda çalışmak herkes için faydalı olacaktır. Bunun yanında E-Ticaret sayesinde birçok alanda reklam verme şansı da yakalayabilirsiniz. İyi güzel de bu siteleri nasıl açılıyor? Diye sorular yağdıran okurlarımız için her şeyin olduğu oldukça detaylı bir rehber hazırladık. E-Ticaret sitelerinin nasıl, ne şekilde, ne maliyetle kurulduğu hakkında hemen her türlü bilgiyi buradan temin edebilirsiniz. E-Ticaret sitesi sahibi olmak için 2 farklı seçeneğiniz var ilk olarak bunları anlatalım.

E-Ticaret Sitesini Satın Alabilirsiniz

Yaklaşık 20 kişilik bir yazılım ekibinin hazırladığı hazır e-ticaret sitelerini satın alabilirsiniz. Bu işleri yapan birçok firma bulunmakta. Bu bir seçenek olarak karşımıza çıksa bile bizler bunu önermiyoruz. Firmalar hazırladıkları sitelerin kodlarını değiştirmekte zorlanacağınız şekilde düzenler. En iyi çalışanlar bile sitede istediğiniz değişiklikleri yapamaz. Bunun yanında sitenizde bir sorun olduğunda tek çareniz o kurumdan destek almaktır. Kendinize ait özgür bir ortam istiyorsanız sizlere kendi çalışmalarınızla açtığınız e-ticaret sitelerini kullanmanızı öneririz. Şimdi kendinizin asıl e-ticaret sitesi kuracağınızı anlatalım.

İlk Adım: Hosting Ve Domain

Bu kelimeleri ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Hosting sitenizin 7’24 açık kalmasını sağlayacak olan depolama alanlarıdır. Yani sitenizin bilgileri burada depolanır. İnsanalr sitenize girdiklerinde bilgi akışı bu server üzerinden sağlanır. Domain ise sitenizin alan adıdır. Tarayıcınızdan girdiğiniz her sitede üst tarafta www.örnek.com şeklinde bir isim çıkar. Her site bu isimi almak için para öder aynı şekilde hosting hizmetlerini de almak için de her site devamlı olarak ücretlendirmeye tabi tutulur. Bunları satan firmalardan yıllık bedel ile ilk aşamada ortalama 250 liraya satın alabilirsiniz. Bu iki unsuru aldıktan sonra diğer aşamaya geçmek için hazırsınız.

İkinci Adım: cPanel Kurulumu

Hosting ve domain aldığınız kuruma satın alma işleminden evvel satın alın ve kurulum hizmeti verip vermediklerini sorun. Sonrasında aldığınız domain ile hosting paketlerini birleştirmek üzere cPanal kurulumunu gerçekleştirin. Bunu birkaç adımda yapabileceksiniz. Bunu yapmak için bu hizmetleri satın aldığınız sitenin ilgili kurulum motoruna üyeliğiniz üzerinden ulaşmanız yeterli olacaktır. Sonrasında şifrenizi ve kullanıcı adınızı belirleyip kurulumu tamamlarsınız. Bu şifreyi kalıcı ve güvenlikli olarak belirleyin. Ve sakın unutmayın. Sonrasında karşınıza wordpress kurulumu isteyip istemediğiniz sorusunu konu alan bir ekran gelecektir. Burada hayır seçeneğini seçin. WordPress bizlerin sitemizde ki yönetim paneline verilen addır.

Üçüncü Adım: SSL Satın Alın

SSL sertifikası Google ve birçok tarayıcı tarafından e-ticaret sitelerine zorunlu hale getirilmiştir. Bu sertifikayı almadan e-ticaret sitesi açamaz ve ürün satışı yapamazsınız. Bu hizmeti almak için hosting ve domain aldığınız yerin bu hizmeti kapsadığından emin olun. Oradan ortalama yıllık olarak 200 liraya satın alın ve az evvel aldığınız domain üzerine uyumluluğunu kullanın.

Dördüncü Adım: WordPress Kurulumu

İlk kez bu işe girenler için wordpress kurulumu zorlayıcı olabilir. Bu noktada hata yapmamak ve tek seferde bu aşamayı atlamak için hizmet aldığınız firmaya başvurmanızı öneririz. Oradan verilen direktifler eşliğinde kurulumu kolaylıkla yapabilirsiniz.