E-Ticaret Yapacaklar Hangi Yasalara Dikkat Etmeli

E-Ticaret Yapacaklar Hangi Yasalara Dikkat Etmeli

 

TEKNOLOJİ ÇAĞI

Artık hepimizin zamanı çok değerli. Herkes hemen her işini kolayca halletmek istiyor. Her bilgiye hemen ulaşmak ve her fırsatı değerlendirmek istiyor. Gelişen teknoloji sayesinde artık eskiden olduğu gibi ne bankalarda saatlerce sıra bekliyoruz ne de kütüphanelerde günler geceler geçiriyoruz. Her bilgi elimizin altında her imkân bize bir telefon ya da bilgisayar kadar uzağımızda. Artık alışveriş yapmak yemek yemek için bile yerinizden kalkmaya gerek yok. Her şey o kadar kolay ve hızlı ki yetişmek için koşmak gerekli. Her şeyi internet üzerinden yaptığımıza göre bunun bir düzeni tertibi de olmalı muhakkak. Bu büyük teknoloji çağına ayak uydurmak için devletin koyduğu kurullar var. Gelin bu kurallara birlikte bir göz atalım. Belki aranızda elektronik ticaret yapmak isteyen vardır ve dikkat etmeniz gerekenleri görmüş olursunuz.

ELEKTRONİK TİCARET

Elektronik ticaret dendiği zaman akla elbette ilk önce alışveriş geliyor. Çılgınlar gibi kıyafet ve ayakkabı alan kadınlar, takılar, mücevherler ve çok daha fazlası. Fakat bununla sınırlı değil elektronik ticaret. Büyük firmalar ve sosyal içerik siteleri. Hayal ettiğinizden çok daha fazlası. Sanal ortamda gerçekleşen ve hizmet verilen her şey elektronik ticarete dâhildir. Fakat pek çoğumuz sadece kıyafet, ayakkabı, bilgisayar ve buna benzer şeyler almak için kullanıyoruz. Hatta sadece bundan ibaret olduğunu düşünüyoruz. Ancak elektronik ticarette bundan çok daha fazlası var.

ELEKTRONİK TİCARET YAPANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

1- AMAÇ VE KAPSAM
2- TANIMLAR
3- BİLGİ VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ
4- SİPARİŞ
5- TİCARİ İLETİŞİME İLİŞKİN ESASLAR
6- TİCARİ ELEKTRONİK İLETİ GÖNDERME ŞARTI
7- ALICININ TİCARİ ELEKTRONİK İLETİYİ REDDETME HAKKI
8- ARACI HİZMET SAĞLAYICININ YÜKÜMLÜLÜKLERİ
9- KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
10- BAKANLIK YETKİSİ
11- CEZAİ HÜKÜMLER
12- YÖNETMELİKLER
13- DEĞİŞTİRİLEN MEVZUAT
14- ONAY ALINARAK OLUŞTURULAN VERİ TABANI

Elektronik ticaret yaparken satılan her hangi bir ürünün veya satılan hizmetin açıkça alıcıya tanıtılması gerekmektedir. Elektronik ticaret hizmeti veren kişi veya kurumun bu hizmeti satmak amacı ile oluşturduğu veri tabanının amacının açık ve detaylı bir şekilde sunulması ve onaylanması gerekli olan bir diğer husus. Kullanılan veri tabanının izinli veri tabanı olması gerekmekte olduğu gibi onaylanmadan da hiçbir şekilde satış yapılamaz. Elektronik ticaret yapılan veri tabanının içeriğinin açıkça belirtilmesi gerekli. Veri tabanı onaylandıktan sonra alıcıya ret ve şikâyet imkânı sunulması gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işlem uygulanacaktır. Elektronik ticaret hizmetini sağlayan kişi sipariş verildikten sonra ödeme yapılmadan yapılan ödeme hakkında bilgi vermek zorunda. Bu ticari alışverişi gerçekleştiren kişinin gerçek kişi olduğu açıkça belirtilmelidir. Karşılıklı olarak yapılan alışverişin hizmeti alan kişinin tek taraflı reddetme hakkına sahip. Hizmet veren hizmeti alana pek çok imkânı ücretsiz olarak sağlamak zorundadır. Bakanlık bu ticaretin gerçekleşmesi için her türlü düzenleme ve esasları yönetme ve denetleme yetkisine sahiptir. Bakanlığın oluşturduğu kanunlara uyulmaması durumunda ağır para cezaları uygulanmaktadır. Ticari elektronik içerik Bakanlık gereği alıcının onayladığı şekilde olmalıdır. Bakanlık kanunları gereğince, bu ticareti gerçekleştiren gerçek veya tüzel kişiler verilen hizmetin içeriğini, hizmet alan kişinin bilgilerini ve hizmet akdini takip etmek zorunda değildir.

Bu kanun 05.11.2014′ resmi gazetede yayınlanmış olup 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun 01.05.2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  4
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*