E-Ticaretin Avantajları Ve Dezavantajları

E-Ticaretin Avantajları Ve Dezavantajları

 

E-Ticaret Kazandırıyor Mu?

E – ticaretin son yıllarda yaygınlaşması hem satıcıların hem de müşterilerin işlerini kolaylaştırdı. Bu teknolojiyle, üretici/ satıcı/hizmet sağlayıcı ürün veya hizmetlerini sunarken daha hızlı bir şekilde ve çok sayıda alıcıya ulaşma imkanı bulurken; müşteriler de daha fazla ürün ve hizmet seçeneğine erişim sağlayarak rasyonel tüketici olma yolunda hızla ilerliyorlar ve en uygun ücretli hizmetlerden ve ürünlerden faydalanma fırsatı yakalıyorlar.

Daha Fazla Ürün ve Hizmet Seçeneği

Online olarak daha önce hiç bilinmeyen ürün ve hizmetleri de öğrenilebilir, zaten ihtiyacımız olan ürünlere de çok daha fazla çeşitlilikte erişilebilir. Örneğin, evini boyatmak isteyen bir kişi sokağa çıkıp dükkan dükkan dolaşıp fiyat ve ürün bilgisi sormak yerine, bu alanda hizmet veren çeşitli teklif sitelerini kullanarak, kendisine firmalarca sunulan en makul fiyatlı teklifi seçip bütçesine uygun bir boyama firmasıyla anlaşabilir. Ya da tatile çıkmak için ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun otelleri, ulaşım masraflarını kıyaslayıp, almanıza imkan sunuyor online platform.

Vakit Nakittir

Aynı şekilde özellikle kalabalık şehirlerde avmlerde dolanıp kıyafet, ayakkabı ve aksesuarları denemek için dahi kabinlerde ve ödeme noktalarında uzun kuyruklarda beklemek yerine, aynı mağazaların online sitelerinden alış verişinizi yapıp eğer bedeni uymazsa veya beğenmezseniz ücretsiz olarak iade/ değişim yapabiliyorsunuz. Böylelikle, kuyrukta bekleyerek kaybedeceğiniz zamanı sevdiklerinizle ömrünüze kazandırabilirsiniz. Ya da spor yaparak daha fit bir hayat elde edebilirsiniz. E-ticaret de elbette zamanımızı harcayacaktır ancak, Pazar günü dışarıda trafikte, kalabalıkta kendinizi bir davet için elbise ve ayakkabı ararken hayal edin. En azından bütün gününüz bu arayışta geçecektir. Bunun yerine Pazar sabahı kahvaltınızın üzerine hazırladığınız kahvenizi yudumlarken online alış veriş sitelerinden elbisenizi ve ayakkabınızı arayabilirsiniz. Kısacası, online platformlar aslında hepimizin yaşamına nefes aldırıyor diyebiliriz.

Ödemeler Güvenli Mi?

Online alış verişte bu kadar avantaj varken akla gelen bir sorun da dolandırılma korkusudur. O kadar fazla site varken hangisinin güvenilir olduğundan emin olmak bazen kullanıcıları korkutabiliyor. Ancak, emin olun satıcı da aynı şekilde satışı yaparken aldığı ödemelerin gerçekleşmeme korkusunu yaşıyor. Bu yüzden onlar da güvenilir bir ödeme sistemi kullanıyorlar. Bu konuda hiç fikriniz yoksa en azından arama motorlarına alış veriş yapacağınız online sitenin adını “… şikayet” şeklinde aratırsanız, eğer varsa kullanıcıların olumsuz yorumlarına ulaşıp başınıza gelebilecek olası sorunları görmüş olursunuz. Alış veriş yapıp yapmamak da sizin takdirinize kalmış olur. Bilinir, kendisini kanıtlamış sitelerden alış veriş yapmanız öneriliyor. Örneğin, o sırada kullandığınız online sitenin müşteri ilişkileri veya canlı desteği var mı diye de bakmanız yararınıza olacaktır. Hiçbir sistem her zaman mükemmel işleyemeyeceğinden her hangi bir sorunda muhatabınızın olması sorunlarınızı hızlıca çözmenizi sağlayacaktır. Ancak, çözülemeyen sorunlarınız olursa, yine e-ticarette tüketicinin hakları kanunla düzenlenmiş olup, tüketici hakları mahkemesi de çözüm için başvurulabilecek nokta olmaktadır.

Dezavantajı

E-ticaret sayesinde teknolojinin nimetlerinden faydalanırken bu kadar kolay alışveriş yapmak fazla harcamaya neden olarak bir dezavantaj oluşturmaktadır. Bilinçsiz kullanılırsa alışveriş bağımlılığına bağlı olarak borçlanmaya sebep olabilir. Hatta bu durum istifçilik olarak nitelendirilen aşırı derecede eşya biriktirme hastalığına yol açabilmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  5
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*