E-Ticarette En Önemlisi Karlılık

 

İnternet üzerinden satış yapan bir E-Ticaret sitesi ciro yükseltmek amacıyla iş yapmaya başladığı noktada sonunu hazırlamış demektir. Ciro yükseltmek adına satış sayısını çok yüksek rakamlara ulaştırır fakat kar sağlayamaz. Bir süre boyunca başka yerlerden gelen para veya ceplerindeki birikimler ile ilerlemeyi sürdürmeye devam ederler ama o da fala ileriye gidemez.

Sağlıklı ve büyümeyi hedefleyen E-Ticaret siteleri ise gelirlerinden giderlerini çıkartarak kazandıkları kar üzerinden hesaplamalar yapar. Bu elde ettikleri kazanç sayesinde de ilerler ve büyürler. İnternet üzerinden satış yaparak E-Ticaret siteleri arasına girmek istiyorsanız piyasadaki sektörleri inceleyin. Büyüyen sitelerin, sektörde ilerleyen sitelerinin tamamı ciro arttırmak amacıyla değil kar arttırmak amacıyla yollarına devam etmiştir. Ciro amaçlı çalışan sitelerin birçoğu büyüyemeden silinmişlerdir.

E-Ticaret sektörüne girerken dikkat edilmesi gereken ise elde ettiğiniz gelirleri çarçur etmemelisiniz. Sizlere şöyle söyleyeyim ilerlemek adına gereksiz yatırımlardan kaçınmanız gerekiyor. Bir örnek ile anlatırsam daha kolay canlandırabilirsiniz. Karnınız çok aç ve ormanda yalnızsınız. Elinizde bir silah var ve mermi sayınız sadece üç tane. Elinizde 3 tane mermi varken uzakta bulunan bir hedefe ateş eder misiniz veya uçan bir kuşa ateş ederek riske girer misiniz? En garantisi sabır ile beklemek ve doğru zamanda doğru yerde doğru hedefe nişan almak olacaktır. E-Ticaret sektöründe de bütçenizi sağa sola çarçur etmeyin. Marka bilinirliği yaratacağım diye reklamlara çuvalla para ödemeyin. Dikkatli bir biçimde ilerleyin ve paranızı gereken yerde gereken kitleye reklam amacıyla kullanın.

E-Ticaret sitesi olarak ciroya değil kar elde etmeyi bir numaralı önceliğinize koyun. Sizden güçlü olduklarını bildiğiniz siteler ile rekabete girmekten çekinin. Mesela bilgisayar satışı yapmayın. Çünkü karşınızda vatan, teknosa, media markt gibi büyük firmalar varken siz o okyanusta boğulursunuz. Yapmanız gereken büyük firmaların yer almadığı küçük kar getiren ürünler üzerinden ilerlemek olmalı. Mesela bir tane oyuncak düşünün. İnternet üzerinde sadece 5 tane E-Ticaret sitesi üzerinde mevcut. Siz bu siteler ile rekabet etmeseniz bile satış yaparsınız. Böyle küçük küçük kar getiren birçok farklı ürün bulduğunuz zaman ise aylık kar miktarınız artacak ve sürekli olarak yeni ürünlere yönelebileceksiniz.

 

Yeni ürünlere girerken sektörde sizi ezip geçecek rakipler bulunmamasına dikkat edin. Çünkü büyük firmalar ile rekabete girmek sizin için onlardan sekenleri yerim gibi gelebilir ama öyle olmuyor. Sizi ileri taşımaz geri düşürür dibe çeker. Elinizden geldiğince büyük firmalar ile rekabete girmeyin. Bırakın onlar pastayı yesin. Gerçekten büyüyene kadar emin adımlarla ilerlemeye devam edin. Yavaş ve emin adımlar ile ilerlerseniz elbet birgün E-Ticarette pastanın kendisinden de pay almaya başlarsınız. Fakat o zamana kadar önceliğiniz ciro yükseltmek değil kar arttırmak olmalı.