ELON MUSK’IN YENİ PROJESİ: UZAK MESAFELERE ULAŞIM DAKİKALAR SÜRECEK

ELON MUSK’IN YENİ PROJESİ: UZAK MESAFELERE ULAŞIM DAKİKALAR SÜRECEK

Tesla şirketi ile Elektrikli otomobiller üretip, SpaceX şirketi ile Marsa ve yolculuk derken Mucit ve girişimci Elon Musk dünyada şok etkisi yaratacak yeni projesini açıkladı.Avustralya’nın Adelaide kentindeki Uluslararası Uzay Kongresi’nde (IAC) Mars ve gezegenler arası seyahat sunumunu yaparken, yeni projesini de açıklayan Elon Musk: İnsanlığın yakın bir zaman içerisinde özel olarak tasarlanmış roketler ile dakikalar içerisinde dünyadaki herhangi bir şehirden bir başka şehre gidebileceğini söyledi ve bu proje için söz verdi.
Elon musk bir kaç örnek vererek Londra-New York yolculuğunun 29 dakika, Hong kong-Singapur yolculuğunun 22 dakika, Los Angeles’tan Torontoya yolculuğun 24 dakika süreceğini söyledi. Musk bu uçuşların ekonomi sınıfı havayolu bileti ile aynı ücrette olacağını ve 1.5 saatte dünyanın her yerine gidilebileceğini iddia etti. Bu projeye göre insanlar, belirlenen bir rıhtıma gidiyor, büyük ve hızlı bir gemi onları denizdeki özel tasarlanmış roketin fırlatılacağı alana götürüyor. Yolcuların binmesi ile roket fırlatılıyor ve yörüngeden çıkan roketten yolcuların binmiş olduğu kısım ayrılarak gidilecek şehre doğru 28.968 km/h hıza ulaşarak varıyor, ve gittiği yerdeki roket rampasına iniş yapıyor. Bu sayede yörünge içerisindeki yavaşlatıcı bir çok etmenden uzaklaşan araç dakikalar içerisinde yolculuğu tamamlıyor.
Bu proje gerçekleştiği takdirde insanlığın şimdiye kadar bulduğu en hızlı ulaşım yöntemi olacaktır. Lakin tüm bu pozitif yönlerine rağmen insanların bir kaç saat uğruna bedenlerini bu şekilde aşırı stres altında bırakmaya istekli olacak mı? Bilmiyoruz bunu zaman gösterecek.
Elon Musk sunumu yaparken Mars’a seyahat konusunda da bilgiler verdi. Seyircilere insanları 2024’te Mars’a göndermeyi hedeflediğini söyleyen Musk SpaceX’in gelecek yıl Marsa seyahat için gerekli gemilerin inşasına başlayacağını da ekledi. Elon Musk SpaceX i dünya içi ulaşım sürelerini azaltacak ve gezegenler arası seyahatler de yapabilecek tek araç türü olan BFR(Big Falcon-Fucking Rocket) çalışmaları üzerinde yeniden odakladığını söyledi. Marsa seyahat hedeflerini ilk olarak 2016’da IAC’de yaptığı konuşmada ortaya koyan Elon Musk, 12 ay sonra daha ayrıntılı bilgilerle geri döndü. Önümüzdeki yıllarda daha net bilgilerin verileceği öngörülüyor. Elon Musk projeleri ile insanlığı ileri götürürken dünyayı kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

 

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*