GİRİŞİMCİLİK NEDİR? GİRİŞİMCİ KİME DENİR?

GİRİŞİMCİLİK NEDİR? GİRİŞİMCİ KİME DENİR?

 

Girişimcilik nedir? Girişimcilik kavramı kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Girişimcilik sözcüğünü son yıllarda daha çok duymaya başladık. Bunun sebebi teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha çok alanda kişilerin geliştirdiği projelerin hayata geçirilmesi ile ilgili atılımlar yapması olmuştur. Kurumsal şirketlerdeki çalışma koşullarının zorluğu ve ücretin yetersiz bulunması durumlarında kişi yeni girişimlerde bulunuyor.

Girişimci kime denir?

Mal ve hizmet üretimi yaparak, çalışanlara iş imkanı sunmak amacıyla üretimin aşamalarını en kazançlı koşullar altında bir araya getiren kişiye girişimci denir. Girişimci risk alır ve projesini hayata geçirir. Girişimci hem para kazanır hem ekonomik bir değer üretir.

Girişimcide Hangi Nitelikler olmalı?

İş kurma konusunda girişimci kişi güvenilir ve sağlam adımlar atabilmelidir. İyi bildiği ve birikim sahibi olduğu konularda iş kurmalıdır. Girişimci kişi yolunda ilerlerken önündeki adımı görebilmeli gerektiğinde geri adım atabilmeli ve yaptığı işin tüm sorumluluğunu üstlenebilmelidir. yaptığı işin sonuçlarını irdeleyebilmeli yaratıcı olmalı ve ufku açık olup yeni fikirler üretebilmelidir. Girişimci kişi işinde lider ve motivasyonu arttırma yeteneğine de sahip olmalıdır. Hırslı insanlar ideal birer girişimci olabilir. Bunun yanı sıra girişimci kişi var olan fırsatları görebilmeli işini sevmeli ve yeni fikirlere açık olmalılar. Bu kişiler bağımsız çalışmayı sever ve kazanç alanlarını iyi tespit eder. Ayrıca toplumsal amaçlara da hizmet eder. Yeni istihdam alanları açar ve ilgi ve yetenekleri ile birlikte iş kolları açar. Girişimci kişilerde bu özelliklerin olduğu gözlenmektedir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*