Google Görseller İçin SEO mu Yapılır?

Google Görseller İçin SEO mu Yapılır?

Bir çok web site yöneticisi web içeriklerine görsel eklediği zaman sadece görsellik katılması adına ekliyormuş gibi eklenen görsel’ e herhangi bir name, tag, alt tag, alt eklemesi yapmıyor. Yapılmayan bu işlemler sonucunda eklenen görsel – Google Görseller bölümünde çıkmıyor.

 

Çıkması bizim ne işimize yarayacak? Diyebilirsiniz. Eğer ki bir e-ticaret yönetici iseniz çok işe yarar. Google tarafından Google görseller bölümünün güncellenmesi ile beraber sayfayı önizleme yapıldığı zaman artık resmin asıl url’si gösterilmeyip resim hangi içerikten alıntılanmış ise oranın linkine yönlendiriliyor. Bu da size +1 potansiyel müşteri kazandırıyor.

 

Örneğin mutfak robotu araması yapan bir müşteri aklındaki robotu zaten biliyor ve sadece o robotu satan bir web sitesi arıyorsa direk Google Görseller bölümüne geçiş yaparak istediği robotu daha hızlı bir şekilde bulabilir veya aklında herhangi bir tasarım yoksa yine söz konusu sayfadan çeşitli mutfak robotlarını inceleyebilir. Eğer detaylı bilgi istiyorsa resmin üzerine tıklayıp sadece bir butona basarak resmin geldiği içeriğe yönlendirilir. Bu sayede Google görseller bölümünden müşteri kazanmış olursunuz.

 

Google Görseller İçin SEO Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle belirtelim ki Google görseller için yapılan seo çalışması içeriğe yapılan SEO kadar zor değil.    Bir kere eklemiş olduğunuz görselin Orijinal- özgün olması gerekmiyor. Herhangi bir firmadan almış olduğunuz lisanslı görselleri veya ücretsiz olarak sergilenen görselleri web sitesinizde kullanabilirsiniz. Bu yapmış olduğunuz sizi anahtar kelime de geriye atmayacak.

 

Web sitenizdeki görsel optimizasyonunu ise bir kaç basit yöntem ile halledebilirsiniz. 1- Görselin dosya adı, 2- Alternatif metin, 3-Altyazı, 4-Etrafındaki içerikler, 5-Title (Sayfa başlığı), 6-Görsel URL’si, 7-Görsel etkileşimi, 8-Görsel ölçüleri, 9- Görsel Boyutu, 10- Görselin doğruluğu

 

Bahsi geçen bu 10 optimizasyon işlemini gerçekleştirdikten sonra çalıştığınız anahtar kelime de Görsel SEO sayesinde ön sıralarda olabilirsiniz.

 

 • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (2)

 • Arif Parlak diyor ki

  Görsel indexinin ne kadar önemli olduğunu çok kimse bilmez. Böyle önemli bir konuya değinilmesi iyi olmuş

  Cevapla

 • Kemal Altaş diyor ki

  Yanlış yapılan işlerden bir tanesi daha. resmi ekleyip geçiyoruz. oysaki bizim websitemize google da hit kazandıracak en önemli adımlardan biridir google görseller seo çalışması. güzel bir makale olmuş ellerinize sağlık.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*