Google Türkiye Resmi Webmaster Blogu Açıldı

Google Türkiye Resmi Webmaster Blogu Açıldı

Google Türkiye Resmi Webmaster Blogu Açıldı

Webmasterlar için Google’dan iyi bir haber geldi. Google sonunda Türkiye’de hizmet verecek resmi webmaster blogunu açtı. Blog, Türkçe olarak kullanıma sunuldu.

Önceleri Google’ın güncellemelerini, Webmaster Central Blog’undan İngilizce olarak takip ediyorduk. Tabi hal böyle olunca, İngilizce bilmeyenler için bu iş tam bir işkenceye dönüyordu. Birçok webmaster, çeviri yaparken bazı kelimeleri anlayamıyor ve haberleri tam olarak takip edemiyorlardı. Böyle bir zamanda müjdeli haberi Google Türkiye çalışanı olan Fatih Özkesemen bir video ile verdi. Videoda Fatih Özkesemen, Türk webmasterlar için Google yardım forumlarının tüm kullanıcılara hayırlı olmasını diledi. Bu güncellemeyle beraber Google ile ilgili haberlere birincil kaynaktan ulaşacak olmak oldukça önemli, daha önceleri haber ve güncellemelerle ilgili birçok haber sitesi yalan ve hurafeler üretiyorlardı. Bu anlamda resmi bir Google bloğunun açılması tüm webmasterlar tarafından iyi karşılandı.

 

Google’ın webmaster yardım forumundan artık her kullanıcı sorunlarını iletebilecek ve hızlı bir çözüme ulaşabilecekler. Webmaster bloğu üzerinden Fatih Özkesemen tarafından bizzat kullanıcılara yardım edilecek.

Yeni Google Türkiye Resmi Webmaster Bloğunun sunduğu yardım kaynakları;

  • ♦ Bu blogda Google.com/webmasters portalında yer alan bir ok dökümana ve desteğe ulaşabileceksiniz. Aynı zamanda Search Console ile ilgili tüm bilgi ve materyallere de ulaşabilirsiniz.
  • ♦ Yeni bloğun yardım merkezi bölümünden, Search Console ile ilgili yardım rehberine, adım adım kullanma talimatlarına ulaşabilirsiniz.
  • ♦ Sitede bulunan yardım forumunu kullanarak verilen talimat ve bilgilerle ilgili anlamadığınız noktaları sorabilirsiniz.
  • ♦ Webmaster bloğunun Youtube Kanalını kullanarak Türkçe’nin de içinde bulunduğu bir çok dilde Hangout videolarını izleyebilirsiniz.
  • ♦ Blogun G+ hesabını takip ederek toplulukla iligli canlı yayın ve diğer etkinlik duyurularını takip edebilirsiniz.

Google Türkiye Webmaster Bloğunun sunduğu test araçları;

  • ♦ Sitenizin performansını hızlandıracak tavsiyeler almak için PageSpeed İnsights aracını kullanabilirsiniz.
  • ♦ Mobile-Friendly Test Aracı’nı kullanarak sitelerinizin mobil uyumluluk durumlarını test edebilirsiniz. Ayrıca bu araç sayesinde sitenizin mobil uyumluluk noktasında eksikliklerini görerek nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  • ♦ Bir diğer araç Yapısal Veri Testi ile sitenizin yapısal noktalarınızı test ederek, standart yapılarla olan farklılıkları değerlendirebilirsiniz.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*