Google Yavaş Siteleri Neden Sevmiyor?

Google Yavaş Siteleri Neden Sevmiyor?

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, her geçen gün bünyesinde bulunan web sayfalarının kullanıcıya uygun olması için algoritmik gelişmeler yapıyor. Geçtiğimiz günlerde ise Google “Mobile Friendly” algoritmasını paylaştı.

Mobile Friendly algoritma güncellemesi ile beraber Mobil uyumlu web sitelere Google Mobil uyumlu ibaresi koyuyor. Mobil uyumlu ibaresini kazanan web siteleri kullanıcıların mobil cep telefonları veya tabletler de yaptığı aramalar da ön sıraya çıkıyor. Söz konusu Google güncellemenin gelmesi ile Mobil uyumlu (Responsive Tasarım) SEO bünyesinde büyük bir önem kazandı.

GOOGLE DAN YAVAŞ SİTELERE SAVAŞ

Geçtiğimiz günlerde Mobile Friendly algoritmasını paylaşan Google yönetimi yapmış olduğu açıklama sonrasında yavaş siteler için de Slow to load ibaresinin getireceğini bildirdi. Yavaş yüklenir ibaresini alan siteler Google gözünden daha düşük sıralamalar da yer alacak ve kullanıcı web sitenin yavaş yüklendiğini daha web sitesine girmeden fark edip o web sitesini es geçebilecek.

Google yavaş siteleri neden sevmiyor? Bu sorunun cevabı gayet basit ve haklı. Kullanıcı hızlı web siteleri üzerinde eşya/bilgi alışverişi yapmak ister kullanıcısının zamanının değerli olduğunu ön gören Google Slow to load güncellemesi ile yavaş siteleri artık geri de bırakmaya hazır gözüküyor.

Web sayfamı nasıl hızlandırabilirim? Ben Google’ a uymak istiyorum ve web sitemi hızlandırmak istiyorum diyen web sitesi yöneticileri Google AMP uygulamasını kullanarak web sitenizi en minimum düzeyde çalıştırarak daha hızlı açılmasını sağlıyor. Aynı zamanda yapmış olduğu değişimler ile sayfanız mobil uyumluluk konusunda da olumlu kazançlar sağlıyor.

GOOGLE AMP NE İŞE YARAR? NASIL KULLANILIR?

Google AMP web sayfası yavaş siteler için özenle hazırlanmış ve geliştirilmiş bir Google projesidir. Bu web sitesine özel olarak tasarlanmış framework çalışması da denilmektedir. Google AMP sayesinde web siteniz minimum yüklenme yaparak kendisini daha hızlı kullanıcıya sunacak. Yapılan bu çalışma sonrasında karşı kullanıcının İnternet’i yavaş olsa dahi sayfa saliseler içerisinde yüklenerek hemen online hale gelecek.

Google AMP dışında kullanabileceğiniz JS/CSS sıkıştırma sistemlerinin en popüleri ise GZİP dir. GZİP sıkıştırma sistemini kullanarak da web sitenizin yavaş açılmasını gözle görülür şekilde değişim sağlayabilirsiniz.

 • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (4)

 • Fikret Seyhan diyor ki

  Google algoritması çok başarılı çalışıyor o yüzden yavaş sitelerin bu kriterden kaçmaları imkansız gibi duruyor. Yavaş siteler düşman olarak görülüyor. Yazınızı beğendiğim iyi açıklamışsınız

  Cevapla

 • Bahtiyar civelek diyor ki

  Google’ın yavaş siteleri sevmeme nedenlerinin en başında gelen nedenlerden biride müşteriye doğru hizmet sunmaktır. müşteriye yavaş hizmet sunmak istemeyen google normal olarak yavaş siteleri arkaplana atıyor buda alexa sıralamanızın düşmesine sebep oluyor.

  Cevapla

 • Bahtiyar civelek diyor ki

  Google’ın yavaş siteleri sevmeme nedenlerinin en başında gelen nedenlerden biride müşteriye doğru hizmet sunmaktır. müşteriye yavaş hizmet sunmak istemeyen google normal olarak yavaş siteleri arkaplana atıyor buda alexa sıralamanızın düşmesine sebep oluyor

  Cevapla

 • Kamil diyor ki

  Sitemi nasıl hızlandırabilir diye derdiniz varsa sıralamanız dibi görmeden acele edin çünkü google yavaş siteleri sevmez peki google neden yavaş siteleri sevmez ? çünkü kullanıcıda yavaş siteleri sevmez bu yüzden google kullanıcının seveceği içeriği öne çıkarır

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*