Güvenli İnternetin Engellediği Siteler

Güvenli İnternetin Engellediği Siteler

Güvenli İnternet Ne Anlama Gelir?

Bilişim çağında olmamız sebebiyle toplumun çok büyük bir kesimi aktif olarak internet kullanıcısı durumunda. Sosyal medyayı yaygın olarak kullanan insanlar bilgisayarlar, telefonlar hatta yeni model televizyonların aracılığıyla evlerinde sosyal medyanın tadını çıkartmakta. Ancak kişilerin günlük yaşantısına bu kadar çok dahil olan sosyal medyanın zararları da yok değil. Özellikle sosyal medyanın yanlış kullanımının ailelerde ve çocuklar üzerinde deformasyona sebep olduğu haberleri yaygın olarak gündemi meşgul etmekte. Bu problemleri göz önünde bulunduran bilişim şirketlerinin, aileleri ve çocukları internetin zararlı taraflarından koruduğu sistemlere “Güvenli İnternet” adı verilir. Güvenli internet sistemi kullanıcının isteğine bağlı olarak devreye girer. Bu sistemde “Güvenli İnternet” sisteminin kabul etmediği internet sitelerine erişim yasaklanır.

Güvenli İnternet Sisteminin Yasakladığı Siteler

Birey, aile ve çocukların psikolojik ve sosyolojik sağlığını koruma altına almayı, bu kişileri internetin zararlı olarak gösterilen taraflarından uzak tutmayı amaçlayan “Güvenli İnternet Sistemi” hizmeti veren web siteleri ya da bilişim şirketler Güvenli İnternet Sistemini genelde “Aile” ve “Çocuk” profilleri olmak üzere ikiye ayırır. Bu profillerin içerikleri BTK( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) bünyesinde yer alan Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu tarafından tespit edilir. Tespit edilen bu ilkeler BTK tarafından verilen kararla belirlenir.

Aile Profilinin Engellediği Siteler

BTK tarafından belirlenen aile profilinin içeriğine göre bu profile dahil olan kullanıcılar kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, terör propagandası, dolandırıcılık ve zararlı yazılımların olduğu sitelere giremezler. Bu siteler bu kullanıcılar için engellenmiştir. Ayrıca kullanıcı isteğine göre oyun, sohbet ve sosyal medya hesapları da engellenebilir.

Çocuk Profilinin Engellediği Siteler

Sadece BTK’ye bağlı uzman akademisyen, pedagog ve psikologların içinde bulunduğu üst kurula göre belirlenen sitelere erişimde bulunulabilir.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*