222DMCA (Digital Milllenium Coyright Act) İçerik koruma ve lisanslama ya verilen addır. BM milletlerinin yasa kanunları göz önüne alınarak hazırlanmış lisanslama yazılımı DMCA, İnternet üzerinde size ait olan içeriği koruma programıdır.

Dijital koruma programına üye olduğunuz taktirde herhangi bir web sitesinin size ait içeriği çaldığını kanıtlayabilir ve yasal olarak kendinizi savunabilirsiniz. Genellikle kendilerine özgün içerikler hazırlayan web siteler, hazırladığı içeriği başka bir web sitesinde görmek istemediklerinde DMCA programına başvurmaktadır.

DMCA KORUMA PROGRAMINA NASIL KAYIT OLUNUR?

İçerik üreticisi iseniz ve kendinize özgü içeriklerin korunmasını talep ediyorsanız DMCA’ ya kayıt olarak ücretli/ücretsiz lisanslama hizmeti alabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken DMCA resmi web sitesine giriş yapıp kayıt işlemlerini başlatın. Söz konusu içerik koruma programı kayıt olduğunuz mail adresine giriş yapmanız için bir şifre gönderecektir. O şifreyi ve mail adresinizi kullanarak web siteye giriş yapabilirsiniz.

Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra web sitesinin “My Protected Pages” menü sekmesinden “Add Badges to your site” bölümüne giriş yaparak kendi web siteniz için DMCA lisansı oluşturabilirsiniz. Almış olduğunuz lisansı aktif edebilmek için DMCA web sitesinin sitenize özel vermiş olduğu kodu web sitenizin index bölümüne ekleyin. DMCA lisans doğrulamasını 24 saat içerisinde gerçekleştirerek sitenizin içerik koruma lisanslamasını aktif hale getirir.

DMCA web sitesine kayıt olmak için: https://www.dmca.com/Protection/signup.aspx

DMCA web sitesinde web site kontrolü yapmak için: https://www.dmca.com/Home/

İÇERİK HIRSIZLIĞI VE DAVA – DMCA NİÇİN KULLANILIR?

Yukarı da bahsettiğimiz içerik koruma/lisanslama hizmetini sunan DMCA niçin kullanılıyor? Özgün içerik üreten web sahiplerinin söz konusu koruma programını kullanması emek ile hazırlamış olduğu veya herhangi bir ücret karşılığı satın olmuş içeriğin başka bir web sitenin ücretsiz olarak sadece kopyala/yapıştır yaparak çalınmasını önlemek içindir.

DMCA lisanslama programını kullanan web siteleri içerik hırsızlığı / Manevi, mali veya bağlantılı haklara tecavüz dava açma kategorisinden içeriğini çalan web sitesine lisanslı kanıtlar sunarak dava açabilir.

Dava açmanın öncesinde İletişim bölümünden suçlu web sitesine ulaşım sağlanarak gerekli kanıtlar ile beraber mail gönderilir. Web site politika kuralları bulunan web siteleri o kuralları inceleyek içeriğin silinmesi için ne kadar bekleyeceğini öğrenir eğer politika kuralları yoksa 24 – 48 saatten sonra dava açmanız uygun görülür.