Kaliteli Ve Özgün Bir Makale Nasıl Yazılır?

Kaliteli Ve Özgün Bir Makale Nasıl Yazılır?

İnternet ve teknolojik cihazların insanların yaşamında git gide büyük bir yer kaplamaya başlaması, yepyeni iş fırsatları da doğuruyor. Özellikle evde para kazanma yöntemleri arayan birçok kişi artık bu konuda birçok olanak sunan internet platformunda kendi yerini almaya başlıyor.

Makale Yazarak Para Kazanmak Mümkün

Makale yazmak, son yıllarda internetten para kazanmanın hem en güvenilir hem de en avantajlı yollarından biri. Fakat bu işe yeni başlayan ya da başlamayı düşünen birçok insan, makale yazmanın kolay bir iş olduğu yanılgısına düşebiliyor. Özellikle de verilecek işin pazarlanması aşamasında verilen vaatler, birçok kişinin konu hakkında bilgi sahibi olmadan bu işe girişmesine sebep oluyor.

Kaliteli ve Özgün Bir Makale Nasıl Hazırlanır?

İyi bir makale hazırlamak için her yazarın ya da yazar adayının belirli noktalar hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Aksi durumda birbirinin aynısı ve okuyucuya hiçbir katkısı olmayacak yazılar ortaya çıkıyor. Özellikle kopyala-yapıştır türünden makalelere internet platformunda sıkça rastlanılması, makale sektöründeki kalifiye yazar açığını ortaya koymaya yetiyor.

Özgün bir makale hazırlayabilmek için öncelikle, kişinin yazacağı konuya az da olsa ilgi duyması ve konu üzerinde araştırma yapması gerekiyor. Buna göre konuyla ilgili önceden hazırlanmış makaleler, röportajlar, videolar gibi kaynaklara başvurmak ve tüm bu bilgileri yeniden düzenleyip kişinin kendi kelimeleriyle hazırlanması ortaya kaliteli bir makale çıkarmasını sağlıyor.

Kaliteli ve Özgün Bir Makalede Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalı?

Makale hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, yazıdaki anahtar kelime kullanımı ve yoğunluğudur. Çünkü internet kullanıcılarının Google’da arama yaparken kullandığı kelime öbekleri bu anahtar kelimelerden oluşuyor. Yani Google arama çubuğuna bir kullanıcı ”evden para kazanma”  yazıyorsa eğer, yazı içerisinde bu kelime öbeği bir anahtar kelime olarak kullanıldığında, site ziyaretçisinin siteyi bulması çok daha kolay bir hale geliyor.

Kaliteli ve özgün bir içerik üretirken, yazının içeriği dışında noktalama işaretlerine, paragrafların ayrımına ve görsel desteğe de dikkat edilerek yazının bir bütün olarak okuyucuya çekici bir hale getirilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra makalede gereksiz ve tekrarlanan cümleler, süslü anlatım ve konuya geç girilmesi gibi detaylar da kısa sürede okuyucuyu sıkarak yazıdan uzaklaştırabiliyor. Sonuç olarak, makalenin hem  teknik hem de içerik açısından ilgi çekici, kolay anlaşılabilir, bir bütünselliğe sahip, okuyucuyu sonuca ulaştıracak ve konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olmasını sağlayacak düzeyde olması makalenin özgünlük kriterleri arasında yer alıyor

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (2)

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.