KRİPTO PARA NEDİR ? - GENEL BİLGİLER
Bitcoin’in rekor üstüne rekor kırmasıyla beraber gündeme sıkça taşınan “Sanal para nedir?” sorusuna cevap vererek aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.
Kripto para, isminden de anlaşılacağı üzere şifrelenmiş bir para birimidir.Önceleri illegal işler için kullanılan ve gizlilik esasına dayanan bu para birimleri,zaman içerisinde geniş bir market haline gelerek halka açık hale getirildi.Temeli blockchain teknolojisine dayanan bu paralar “mining (madencilik)” denen yöntemle yüksek özellikli bilgisayarlar kullanılarak çıkarılıp satışa sunuluyor.
En Popüler Kripto-Paralar:
1-Bitcoin
2-Etherum
3-Bitcoin Cash
4-Ripple
5-Litecoin
Şeklinde sıralamamızı yapabiliriz.Her geçen gün popülaritesi gittikçe artan bu coinler artık bazı ülkelerde gerçek para yerine geçiyor.Bu bağlamda İstanbul borsası kendi kripto-parasını üreteceğini geçtiğimiz günlerde duyurdu.
KRİPTO PARALARIN YARARLARI
Kripto paraların,yakın tarihte bankacılık sektöründe hızlı ve güvenilir bir biçimde para göndermek için kullanılacağı söyleniyor.Hatta kripto paralar blockchain teknolojisinin daha fazla duyulmasına sebep oldu ve bu alanda çalışan yerli-yabancı yeni şirketler kuruldu.Yeni bir iş alanı açılmasına sebep olan kripto paraların gelişimlerini hep beraber merakla izlemeye devam edeceğiz gibi görünüyor.
KRİPTO PARALARIN FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİR ?
Kripto para birimleri mining yani madencilik sistemiyle çıkartılır. Madencilik sisteminin çalışma mantığı ise şöyledir :Kripto paraların çıkarılması bilgisayar gücüne dayanır.Bu yüzden eğer sanal para madenciliği yapacaksanız güçlü bir bilgisayara ihtiyaç var demektir. Her kripto birimini çıkarmanın zorluğu değişir. Şuanda bir bitcoin çıkarmak büyük zahmet ve güçlü bir bilgisayar isterken, ripple daha az güç ve zaman ister. Piyasadaki arz-talep oranı gibi düşünülebilir. Herkes satın almak isterse piyasa daha çok büyür fakat bir para birimi piyasada ne kadar fazla varsa değeri o kadar düşer. Bu yüzden piyasada en az bulunan coinler daha çok değer kazanır ama tabiî ki talep olmalı aksi takdirde alış ve satış konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
KRİPTO PARA SATIN ALMA
Kripto paraların popülerleşmesiyle ve Türkiye’de ismini duyurmasıyla beraber birçok al-sat yapabileceğiniz kripto para siteleri ortaya çıktı. Türkiye’de en çok ismi duyulan coin satış siteleri şöyle: koinim, btcturk, paribu.