TEKNOLOJİ

Nanoteknoloji Hakkında

 

 

Teknolojinin gelişimiyle az ya da çok ilgilenen hemen herkes nanoteknoloji ile ilgili en azından kulaktan dolma birkaç tanım yahut bilgiye sahiptir.Bu durum nanoteknolojinin, popülaritesi yüksek olan fakat içeriği hakkında pek fazla bilgi sahibi olunmayan bir alan olduğunu ispatlar niteliktedir. Bu nedenle öncelikli olarak nanoteknolojinin tanımını yapmak konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır.

  1. yy. teknolojisinin en büyük getirilerinden biri olan nanoteknoloji en basit ifadeyle; nano yani oldukça küçük boyutlardaki maddelerin araştırılması ve daha kullanışlı hale getirilmesi çalışmalarının bütünüdür.Bu noktada nanoteknolojinin iki temel amacı ve temel amaçlar etrafında gelişen birçok yanal amacı olduğundan bahsetmek gerekir. Temel amaçları şu şekilde sıralamak mümkündür:

– Malzemelerin ve etkilerinin maddesel yani atomik düzeyde kontrol altına alınabilmesi.

– Herhangi bir işi gerçekleştirebilecek olan makine ya da aletin çalışabileceği en ufak boyutların tespit edilmesi.

Temel amaçlarından da anlaşılabileceği gibi nanoteknoloji, insan-makine ya da makine-makine sistemlerinin tümüne etki eden bir yapıya sahiptir.

 

Nanoteknolojinin Genel Tarihi

 

Yapılan araştırmaların nanoteknolojinin doğada 3 milyar yıldır bulunduğunu tespit etmiştir. Fakat insanoğlu, nanoteknolojiyi bilimin hizmetine sokmak amacıyla 1960’ lı yıllarda çalışmalara başlamış ve yirmi yıllık periyotta yapılan çalışmalar 1980’ lerde ciddi anlamda ilk meyvelerini vermeye başlamıştır.

Nanoteknolojinin kurucusu kabul edilen Richard Feymann’ ın öncülüğünde başlayan çalışmaların neticesinde 1981 yılında yeni bir mikroskop türü geliştirilmiştir. Nitekim oldukça hassas gözlem yeteneğine sahip olan bu mikroskopu geliştiren araştırmacılar 1986 yılında verilen Nobel Fizik Ödülünü almaya hak kazanmıştır.

  1. yy’ a gelindiğinde ise ABD, nanoteknoloji alanında ilerleme kaydedebilmek adına bir gelişim programı oluşturduğunu kamuoyuna duyurdu.Daha sonra sırasıyla Japonya, Çin, İsviçre, Tayvan ve Singapur kendi programlarını oluşturarak nanoteknolojik çalışmalar ve ticaret noktasında kabiliyet kazandı.

 

Nanoteknolojinin Özellikleri

 

 

Bilim sahası içerisinde yer alan her faaliyet alanının olduğu gibi nanoteknolojinin de belirli özellikleri vardır. Bu özellikleri sıralamak istersek:

– Teknolojinin imkanlarını ve olanaklarını genişletir.

– Geleneksel imalat tekniklerini ortadan kaldırır.

– Üst düzey bir disiplin sistemine sahiptir.

– Genele hitap eder yani evrenseldir.

Endüstriyel sistemler dolayısıyla ekonomi üzerinde sağladığı faydalar ile nanoteknolojinin, ilerleyen yıllarda küresel ilişkiler içerisinde oldukça önemli bir yer tutacağı su götürmez bir gerçektir.

Hüseyin ONUR
Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.
http://www.huseyinonur.com.tr

Bir cevap yazın