Sayfa yükleme hızı Google kullanıcıları için önemli bir faktördür. Çünkü Google‘da arama yaparken tüm kullanıcılar verilere çok çabuk ulaşmak istiyorlar. Google mühendisleri , SEO performansınızı yükseltmek için site yükleme hızınızı arttırmanın çok önemli olduğunu söylüyorlar. Peki sayfa yükleme hızı nasıl geliştirilebilir? Hangi test araçlarını kullanmak ve hangi kavramları önemsemek gerekir? Şimdi dilerseniz sizler için oluşturulan Sayfa Yükleme Hızı Optimizasyonu Rehberi’ni inceleyelim. Google sitenizin bir saniyeden daha hızlı bir sürede yüklenmesini isterse bunu gerçekleştirmek ne kadar mümkündür? Google bu isteğiyle amacı nedir?
Burada istenilen şey çok çok hızlı yüklenen sayfalar. 2018 yılına yeni girdiğimiz şu günlerde yüklenmesi 1 saniyenin üzerinde zaman alan Web siteleriyle karşılaşmak nasıl karşılanır ? Yavaş yüklenen sayfalar,hiç bir kullanıcının hoşlanmayacağı ve kullanıcı deneyimini yok eden en önemli etkendir. Yavaş yükleme hızı olan sayfaların birçok sorunu olduğunu var sayalım. Aşağıdaki listeye bir göz atalım ve nelerin sayfa yükleme hızını olumsuz etkilediğini incelemeye çalışalım:

# JS ve CSS komut dosyaları
# Kullanılan eklentiler ve fontlar
# Boyutları yüksek medya ve görsel dosyaları
# Değişik coğrafi konumlardan performans testleri yapılması
# Değişik tarayıcılardan performans testleri
# Http Üstbilgilerinin incelenmesi

# İçerik Dağıtım Ağı (CDN) veriminin ölçülmesi
# İlk bayt zamanı ölçümü
# Sayfa boyutları toplam yükleme süresi ve istek sayıları
# Sayfa Yükleme Hızı Kavramları
# Birinci Bayt Zamanlaması: Bu kavram (Time to first byte, TTFB) web sunucusunun reaksiyon hızını ölçmeye yarar. Aslında tarayıcının isteği gönderdiği andan itibaren sunucunun ilk cevap verme süresini milisaniye olarak ölçer. İyi yapılandırılmış bir sunucu veya bulunduğu bölgenin coğrafi konumuna göre ayarlanmış bir CDN sunucusu birinci bayt zamanlamasını yüksetmeye yarayabilir.

Oluşturmayı Önleyen CSS ve JavaScript Kodları: JavaScript komut dosyaları ve CSS dosyaları sayfa yüklenirken çalışmaya ve sayfanın hızlı yüklenmesini önlemeye başlayabilir. Bunu önlemek için JavaScript dosyalarınızı satır içine yerleştirebilirsiniz. Daha kapsamlı bir bilgiyi Oluşturmayı Engelleyen JavaScript’leri Kaldırma yardım sayfasına bakarak alabilirsiniz. CSS dosyaları için de mümkün olduğunca az sayıda stil ve az özelleştirilmiş stil dosyası kullanmak yükleme hızınızı arttırmayı sağlayabilir. Yine daha detaylı teknik bilgi için Oluşturmayı Engelleyen CSS yardım sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kaynak Optimizasyonu

Sitenizde yer alan her şey, bir miktar kaynağın kullanılmasına sebep olur. Özellikle Css Html ve Js dosyalarınızda yer alan;

# Blok sınırlayıcıları
# Yeni satır karakterleri,
# Yorumlar ve bilgi komutları,
# Boşluk karakterleri

dosya boyutlarınızın normalden daha fazla yer tutmasına sebep olur. Bu dosyalar azımsanabilir ancak sayısı artan kod parçacıkları bir araya geldiğinde hatırı sayılır ciddi anlamda gecikmeye yol açabilir. Bu anlamda çeşitli kod küçültücü araçlar kodlama dosyalarınızı küçültmek açısından yarar sağlayabilir.

HTTP İstekleri

Tarayıcınız bir sunucudan veri getirdiğinde bunu HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü) kullanarak yapar. Bu süreç kullanıcı ve sunucu arasındaki talep – yanıt olayını tanımlar. Sayısı gittikçe artan Http istekleri sunucunun yanıt zamanını da arttıracaktır. Bu süreyi kısaltmak için yapabilecekleriniz:
# CSS ve JS dosyalarınızı birleştirmek
# Js dosyalarını satır içi kullanmak (boyutlarının küçültülmesi şartıyla) § Css Sprite kullanmak
# Üçüncü parti eklenti ve / veya dosyaları kullanılıyorsa bunların sayısını azaltmak