90’ lı yıllarda insan hayatına giren internet kavramının, 21. yy’ ın dijitalleşme çağı olmasıyla birlikte tamamen farklı bir çehreye büründüğünü söylemek yanlış bir ifade olmaz. İnternet kullanımının olağan dışı artışı elbette birçok yeni kavramın türemesine ve yaygınlaşmasına sebebiyet verdi. Web sitelerin sayısının artması ile birlikte hayatımıza giren kavramlardan en çok kullanılanı ve belki de içlerinden en önemlisi “Seo” oldu. En genel ifadeyle Seo; İngilizcesinden de anlaşılabileceği gibi “Search Engineering Optimization” yani arama motoru optimizasyonu demektir.

İnternet sitelerine yapıla Seo faaliyetlerinin temelini; faaliyet alanı olan internet sitesinin arama motorunda üst sıralarda yer alması yani bir diğer ifadeyle daha fazla kullanıcı( Dijital dilde trafik) çekmesini sağlamak oluşturur. Seo faaliyetlerinin düğüm noktasını arama motorları oluşturduğunda bu noktada arama motorları hakkında bilgi vermek konu bütünlüğü açısından faydalı olacaktır.

Hedef Doğru Bilgiye En Kısa Zamanda Ulaşmak

Arama motorlarının faaliyet alanlarını ve temel hedeflerini açıklamak için satıcı-müşteri kavramından yola çıkılabilir. Tahmin edilebileceği gibi her bir internet kullanıcısı aslında arama motorlarının müşterisi konumundadır. Arama motorları bu müşteriye aradığı bilgiyi en hızlı ve doğru şekilde ulaştırmayı hedefler. Nasıl ki kaliteli ve hızlı hizmet veren firmalar daha sık tercih ediliyorsa arama motorları için de durum farklı değildir. Bu nedenle arama motorları bünyesinde kaliteli ve okunma düzeyi yüksek içerikler barındıran internet sitelerini üst sıralara taşır.

Bu aşamada Seo uzmanlarının yapması gereken konu başlıklarına uygun kaliteli ve okunma düzeyi yüksek içerikler üretmekle sınırlı değildir. Görevini tam manasıyla yerine getiren bir Seo uzmanı, doğru belirlediği anahtar kelimeler ile internet sitesinin aldığı trafik sayısını bir hayli arttırabilir. Tüm bunlara ek olarak Seo faaliyetleri, kullanıcıların site özelinde en sık arttığı kelimelerin tespit edilmesine ve sitedeki içeriklerin bu kelimeleri yönlendirerek sitenin popülaritesinin arttırılmasını hedefler. Belirtilen görevlere ek olarak internet sitesinin ilgi çekici bir tasarıma sahip olması da Seo faaliyetleri kapsamına dahil edilebilir. Tüm bu faktörler ışığında bakıldığında algoritma bilgisinin yanında tecrübe de Seo faaliyetlerinde belirleyici rol oynayan bir etmendir.