Seo Uzmanı Olmanın Gereklilikleri

Seo Uzmanı Olmanın Gereklilikleri

 

 

Son dönemlerde Seo uzmanı olmak birçok gencin hayallerini süslemektedir. Bu nedenle seo uzmanı nedir? sorusu çok fazla sorulmaya başlanmıştır. Arama Motoru Optimizasyonu alanlarında analitik, teknik ve yaratıcı olan geliştirmeleri planlayarak uygulayan ve sonuçlarını analiz eden kişiye Seo uzmanı denilmektedir.

 

Seo uzmanları yalnızca Seo alanında değil, dijital dünya ile ilgili her alanda yaşanan gelişmeleri takip etmektedir. Dijital pazarlama alanında uygulanabilecek bütün metotları uyarlamak Seo uzmanının asıl görevidir. Seo 3 temel kaynağa ihtiyaç duymaktadır. Bunlar;

 

Teknik hâkimiyet: Web sitelerinin nasıl yapılabildiğini, teknoloji ile kodlamanın hangi mantık ile çalıştırıldığını, arama motorlarının bütün web siteleri nasıl taramayı başardığı gibi konuların anlaşılmasını sağlar. Analitik gözlem ile yaratıcılık alanında teknik hâkimiyetin de olması gerekmektedir.

 

Analitik gözlem: Web sitelerinde yer alan fonksiyonların ve elemanların ne gibi sonuçlar doğurduğunu, stratejik değişiklikler ile çevresel etkilerin ne kadar destekleyici olabileceği ve yapılan işlerin nasıl sonuç verdiğini anlamayı sağlamaktadır. Analitik gözlem, kişiden kişiye değişmektedir.

 

Yaratıcılık: Çok ayrı bir şekilde incelenmesi gereken bir kavramdır. Bazı insanlarda görsel yaratıcılık bulunurken bazı insanlarda da matematiksel yaratıcılık bulunur. Seo uzmanı olmak için her iki yaratıcılıktan da bulunması gerekmektedir. Teknik ve tasarım süreçlerinde yaratıcılık hamlesi yapılması beklenmektedir.

 

 SEO UZMANININ BİLMESİ GEREKEN KONULAR

 

Herhangi bir Seo projesi yürütülürken, teknolojinin bütün parçaları ile iç içe olmak, son trendleri takip etmek, kişisel anlamda tecrübelerden ve yazılımlardan yararlanmak çok önemlidir. Özellikle freelance Seo uzmanı, google optimizasyonu yaparak web sitelerinden, e – ticaretten ve online satışlardan yapılarak kazancı katlamayı sağlamaktadır. Bu sayede rakiplerin geride bırakılması mümkündür. Bunların sağlanabilmesi için Seo uzmanının bilmesi gereken konular şunlardır:

 

Seo araçları

Yabacı dil

Tarayıcı eklentileri

Web programlama sistemleri

Kişisel deneyim

MS ofis programları

 

 SEO UZMANI OLABİLMEK İÇİN NE GİBİ ÖZELLİKLER GEREKLİDİR?

 

Seo uzmanı olmak kolay bir iş değildir. Birçok özelliği aynı anda taşıması gereken Seo uzmanında bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

Programlı çalışması

Analitik düşünmesi

Ar – Ge çalışmalarına önem vermesi

İletişim ve işbirliği konularında deneyimli olması

Yaratıcı fikirler üretmesi

Daha fazla bilgi edinmek için Seo Uzmanı: Tüm Detaylarıyla Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? adlı makalemi okuyabilirsiniz.

 

 • Yazıyı Beğendin mi?  7
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (4)

 • Uğur Ağdaş diyor ki

  Bir SEO uzmanı birey, sürekli takipçi ve optimizasyon konusunda güncel olayları takip etmeli ve ciddi anlamda sorumlu olması gerekmektedir. Artık SEO işi tamamen ticarete dönmüş ve backlink ile SEO uzmanıyım diyen şahıslar ile doldu, taştı. İnşAllah bu işte iyi olanlar ile karşılaştırır bizleri.

  Cevapla

 • Numan Acar diyor ki

  Yararli makale

  Cevapla

 • fevzi tura diyor ki

  Bence bir seo uzmanı tersine mühendisliği tam anlamıyla anlayıp yapabilecek birisi olmalıdır, tersine mühendislik ile googlenin tüm detayları yavaş yavaş çözülebilir.

  Cevapla

 • Onder Turan diyor ki

  Harika bir yazı olmuş emeğine sağlık

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*