SİTENİZ GOOGLE ARAMALARINDA ÇIKMIYOR İSE YAPMANIZ GEREKENLER

SİTENİZ GOOGLE ARAMALARINDA ÇIKMIYOR İSE YAPMANIZ GEREKENLER

SİTENİZ GOOGLE ARAMALARINDA ÇIKMIYOR İSE YAPMANIZ GEREKENLER

Web adresiniz Google aramaları sonucunda çıkmıyor ise bu durumun pek çok sebebi olabilir. SERP arama sonuçlarında karşınıza çıkmayan sitelerin genel sorunları ve çözümleri mevcut işte onlardan bir kaç tanesi:
Google Aramalarında Çıkmama Sebepleri Nelerdir?
Web sitenizi kurup kullanmaya başlamanız Google sonuçlarında çıkacağı anlamına her zaman gelmiyor. Yani, adresinizin birçok yapısal sorunu bulunuyor olabilir. Bu yazıda sitenizin neden arama sonuçlarında çıkmadığını öğrenebilirsiniz ve çözüm üretebilirsiniz. Web siteleri neden arama sonuçlarında çıkmaz;
Site kurulduğunda noindex etiketi eklemiş olunabilir. Bir çok webmaster wordpress sistemini kullandığından dolayı Ayarlar ardından > Okuma > sekmesinde yer alan > Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış sekmesini isteyerek veya farkında olmadan tasarım aşamasındayken kapatırsanız ve tekrar açmayı unutursanız bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Ana sayfa açıkken, kaynağı görüntüle yapıp, web adresinizde “noindex” kodunun mevcut olup olmadığını kontrol ediniz.

Çözüm:

Google Kalite Yönergelerine uygun olmayan çalışmalar ve teknikleri siteniz için denediyseniz, Google ekipleri tarafından cezalandırılmış olma ihtimaliniz de mevcut. Bu işlemlere Manuel ceza ismi verilmekte. Eğer siteniz önceden arama sonuçlarında çıkıyor ve tüm indexleriniz kaldırılmışsa, Tam Spam cezası almış olunabilir. Ceza alıp, almadığınızı öğrenmek adına Search Console > Arama Trafiği > Manuel İşlemler sekmesini tıklayıp, siteniz için uygulanmakta olan bir ceza var ise görüntüleyebilirsiniz. Eğer ceza alındıysa, manuel işlemler alanında göreceğiniz yönlendirme linkini tıklayıp adım adım, tüm koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. İlk başta sizden kimlik doğrulama işlemleri talep edilebilir bu doğrultuda bir takım sorular yönlendirir, siteye vermiş olduğunuz telefon numarasına doğrulama kodları gönderilir. Bu aşamalar yerine getirildikten sonra size verilen cezanın sebebi ve ortadan kalkması için yapılması gerekenler yönünde bir aşama çıkarılır bazen bu durum para cezası ile de atlatılabilir. Bu ücreti ödemek istemezseniz siteniz bloke olarak kalmaya devam edecektir. İşlemler birer birer yerine getirildikten sonra siteniz Google aramalarında üst sıralarda yer almaya devam edecektir. Eğer hala üst sıralarda yer almıyorsa bu sorun tıklanma sayısının azaldığını veya çok az olduğunu gösterir sayfaya ilgiyi arttırarak tekrar üst sıralara taşıyabilirsiniz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  3
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

  • Fevzi Bakla diyor ki

    Uzun uğraşlar yaptım bir türlü googleye ekleyemedim sitemi ya sonrasında çözüm kısmına yazdığınızı okudum sitem googlede spam yemiş meğersem.

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*