WordPress kullanıcıların birçoğu sitesinde istemedikleri spamlardan korumak için arayış içerisine girmektedir. Gün geçtikçe farklı ve yeni metotlar bulunsa da yine de bu yollar bir şekilde aşılabiliyor. Fakat yine de her zaman için spam yorumlarından birkaç tanesini engelleyebilirsiniz.

Öncelik olarak sitede yer alan admin paneli üzerinde tartışma ayarlarını kontrol ediniz. Yorumu manuel olarak yorumlamakta oldukça etkili olsa da bu çok fazla vakit almaktadır. Başka bir pratik yol ise herhangi bir kullanıcının ilk yorumunu siz manuel olarak onaylarsanız diğer yorumları artık otomatik olarak yayınlanıyor. Spam yorumlardan kurtulmak adına güzel bir çözüm yolları arasında yer almaktadır.

Alınabilecek başka bir yol ise link içermekte olarak otomatik şekilde moderasyona devretmek olacaktır. Sonrasında kara listeye alınan kelimeler yorumlar içerisinde otomatik bir şekilde spam olarak algılanacaktır. Spam yorumları sitenizde görmek istemiyorsanız yorumları yalnızca gerçek üyelere açabilirsiniz. Ancak bu durum sitenizdeki yorum sayılarında da azalışa neden olabilir. Siteyi ziyaret edenler genelde yorum yapabilmek için üye olmayı uzun bulurlar. Bunu aşmak adına sosyal medya giriş eklentilerini tercih edip üye olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak siteyi üye olmaya açtığınızda sahte üyelik durumu ile de karşılaşma ihtimaliniz olacaktır.

Akismet eklentisi de başka bir çözüm yoludur. Bu eklentinin kendisine ait olan resmi web sitesi üzerinden anahtar kodu alarak sitenizi olası bot kişilerden ve sahte yorumlardan koruyabilirsiniz. Bu sistemde siteye gelen yorumlar tek tek gözden geçirilerek veri tabanıyla karşılaştırma yapıldıktan sonra spam olan yorumlar belirlenmektedir. Fakat bazı durumlarda yorumların bazıları da yasal olsa dahi spam olarak işaretlenebilmektedir.