Sitenizi Uçuracak Seo Taktikleri

Sitenizi Uçuracak Seo Taktikleri

Sitenizi Uçuracak Seo Taktikleri

Google’da üst sıralara çıkmanın yolu iyi bir seo strateji izlemekten geçiyor. Google tarafından her sene geliştirilen ve değiştirilen Seo (Search Engine Optimization) ile kullanıcılara en iyi sonuçları sunmaya çalışıyor. Google’da üst sıralara çıkmak istiyorsanız, bu güncel Seo algoritmasını takip etmelisiniz. Google’ın Seo için belirlediği 200’den fazla kriter mevcuttur. Bu kriterlere en çok uyan siteler, Google tarafından seviliyor. Eğer siz de bir site açmak istiyorsanız ya da hali hazırda siteniz varsa, sitenizi Google’da üst sıralara çıkabilmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Seo taktikleri ile sitelerinizde ortalama olarak %50 – 150 arasında bir hit artışı sağlayacaksınız. Üstelik bu Seo tekniklerini uygulamak için üst düzey bir bilgi sahibi olmanıza gerek yok. Basit bir şekilde anlatacaklarımızı uygulamanız yeterli olacaktır. Size vereceğim taktikler sayesinde, herhangi bir ekstra çalışma yapmadan, sadece buna uyarak Google’da yükselmeniz mümkündür.

Seo Teknikleri

Kalitesiz Sayfalardan Kurtulun

Belki de bugüne kadar hiç kimsenin aklına gelmeyen, gözünüzle gördüğünüz ama etkisi olduğunu düşünmediğiniz kalitesiz sayfalar, sitelerinizi Google’da alt sıralara çekiyor. Kalitesiz sayfalar, Google’da üst sıralara çıkmak isteyen siteler için büyük bir ayak bağı, siz ne kadar yükselmek isterseniz isteyin hep sizi bir tık aşağı çekiyor.

Kalitesiz sayfaları; etiket, kategori, attachment sayfaları, kalitesiz makaleler, ziyaretçi çekmeyen içerikler, arşiv sayfaları, kopya sayfalar olarak sayabiliriz.

Bu bahsettiğimiz sayfalar, sizi Google’da sürekli aşağılara çeken kalitesiz sayfalardır. Bunların siteniz açısından hiçbir fonksiyonu yoktur. Özellikle bir makaleyi birden çok etiket, kategori ile yayınladığınız zaman Google botları geldiğinde her biri için ayrı ayrı index atar. Google botları aynı sayfayı birkaç defa indexlediği için bu içerik Google tarafından kopya içerik muamelesi görür. Hal böyle olunca saatlerce uğraşıp yazdığınız kaliteli içeriğiniz bir anda çöp olur.

No İndex Yapın

Eğer böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız, WordPress Seo ayarlarına girerek etiket, kategori ve attachment sayfalarını “no index” olarak ayarlayın. Bu sayfaların indexlenmesini engellemediğiniz sürece, aynı içerik defalarca index alarak kopya içerik olarak algılanır.

Site Hızını Arttırın

Kalitesiz sayfaların diğer bir eksi yönü de size hiçbir fayda sağlamadığı gibi sitenizin hızını düşürmesidir. Özellikle Seo kriterleri açısından en önemli etkenlerden biri sitenin kaç saniye içinde açıldığı yani hızıdır. Yukarıda saydığımız kalitesiz sayfalar ise, gereksiz içerik oldukları için hem fayda sağlamıyorlar hem de sitenin hızını düşürüyorlar. Bu açıdan özellikle arşiv ve attachment sayfalarının siteden kaldırılmasında Seo açısından büyük yarar vardır.

Kalitesiz İçeriklerden Kurtulun

Kalitesiz sayfalardan biri de kalitesiz içeriklerin olduğu sayfalardır. Bunun sitenize etkisi çok büyüktür. Özellikle bir içerik Google tarafından indexlendikten sonra, gelen ziyaretçilerin ne kadar sitede kaldığı Seo açısından çok önemlidir. Kalitesiz içerikler ise, bir nevi hem ziyaretçiyi tutamayacak hem de hit çekmeyeceği için sitenizi aşağı çeken bir içerik haline gelecektir. Bu nedenle hit çekmeyen ya da gelen ziyaretçilerin okumadan çıktığı içeriklerinizi ya revize edin ya da sitenizden silin.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*