Sosyal Medya Hesap Güvenliği Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Hesap Güvenliği Nasıl Yapılır?

Sosyal medya hesap güvenliği nasıl yapılır neler yapılmalıdır? Günümüzde oldukça popüler olan ve hemen hemen herkesin kullandığı sosyal medya platformlarına her gün yüzlerce kişisel verilerimizi yüklüyoruz. Fotoğraflarımız, telefon numaralarımız, adres bilgilerimiz, kredi kartı bilgilerimiz gibi bilgiler yüklediğimiz verilerden bazıları. Haliyle hesaplarımızın çalınması durumunda çalan kişilerin başımıza iş açabileceği gerçeği de ortada.

Kullandığımız sosyal medya hesapları, mail hesaplarının başka birinin eline geçmesi durumunda birçok özel bilgimize kolaylıkla erişim sağlayabilirler. Bu durumda sosyal medyayı güvenli kullanmak için bazı şeylerin farkında olup güvenlik önlemleri almamız gerekmekte.

Peki sosyal medyayı nasıl güvende kullanacağız dediğinizi duyar gibiyim. Buyurun devam edelim.

1- Mail Şifrenizi Kimsenin Tahmin Edemeyeceği Şekilde Yapın

Kullandığımız sosyal medya hesapları ile maillerimiz birbirine bağlantılı. Bu yüzden şifremizi 3 ayda bir güncellememiz gerekiyor. Aksi takdirde mail adresimiz çalınırsa ona bağlı tüm hesaplarımızda çalınmış demektir. Eğer web siteniz var ise web sitenizin yönetimine kadar erişim sağlayabilir. Bu yüzden vakit kaybetmeden şifrelerinizi kendinizin bildiği ve güçlü bir şifre olarak değiştirin.

Hesap çalınmalarının en başında gelen yöntemlerden biri ise basit şifreler maalesef. Ülkemiz olarak da Dünya olarak da en çok kullanılan şifreler arasında 123456, 77777, qwerty, 123123, 55555  gibi şifreler olduğu için hesap çalınmaları çok fazla durumda. Bu yüzden şifrenizi bu kadar basit şeyler yapmayın aksine zor bir şifre seçin. 

Son olarak hesap ile telefonunuzu mutlaka eşitleştirmeyi unutmayın. Çünkü bu durum 2 adımlı güvenlik onayını kullanmasanız dahi size hesabınızda herhangi bir ihlal olduğu zaman mesaj olarak gelir.

2- Hesaplarınız da 2 Adımlı Doğrulama Onayını Kullanın

Benim size tavsiyem kullandığınız ne kadar hesabınız varsa hepsi için 2 adımlı doğrulama onayını kullanın. Bunun size tek olumsuz yanı ise 1 dakika kadar hesabınıza geç girmeniz olacak ama hesaplarınız güven altında olacak. Günümüz de popüler olarak kullanılan whatsapp, facebook, twitter, instagram, snapchat, gmail gibi platformlar da 2 adımlı doğrulama onayı yapılabiliyor.

2 adımlı doğrulama onayını kullanmayanların hesap güvenliği doğrulama onayını kullananlara göre daha az olduğunu söyleyebilirim. 2 Adımlı doğrulama onayını yapabilmek için linke tıklamanız yeterli.   https://support.google.com/accounts/answer/185839?hl=tr

Unutmadan Apple hesabınızda da dediğim doğrulama onayını kullanmayı unutmayın aksi takdir de Apple ne kadar güvenli bir marka olsa da hesabınızın çalınması durumun da fotoğraflarınız, sosyal medya hesaplarınızın da çalınması mümkün.

2 Adımlı doğrulamayı Apple kimliğinizde de kullanmayı unutmayın. Apple hesabı çalınması durumda fotoğraflarınızdan sosyal medya hesaplarınıza kadar tüm bilgilerinizin çalınması mümkündür. Apple 2 adımlı doğrulama onayını yapabilmek için buradan bilgi alabilirsiniz.

3- Çıkarken Hesap Oturumunuzu Kapatın

Kişisel bilgisayarınız veya telefonunuzdan giriş yaptığınız zaman işiniz bitince hesabın oturumunu kapatmayı unutmayın. Ayrıca hesaba girerken karşımıza çıkan bu parolayı hatırlamak ister misin seçeneğini hatırla olarak işaretlemediğinize emin olun.

4- İşletim Sisteminizi Güncellemeyi Unutmayın

Bazen kullandığınız işletim sisteminde güvenlik açığı meydana gelebilir. Bu sayede hesap hırsızları sisteminize kolay bir şekilde erişip tüm bilgilerinizi ele geçirebilir. Kullandığınız tarayıcıları ve işletim sistemini sürekli güncel tutun.

5- Bilgisayar ve Telefonlarınızı Virüslerden Arındırın

Telefonunuzda ya da bilgisayarınıza bulaşan bazı virüsler hem cihazınızın kontrolünü ele geçirir hem de tüm bilgilerinizi ele geçirir.

Bilgisayarınızı ve telefonunuzu güvenli anti virüs programları ile baştan sona taratın. Aynı zamanda bilgisayarınızda bulunan anti virüs programının güvenlik duvarını kapatmayın. Her zaman açık olduğundan emin olun.

6- Güvenmediğiniz Gelen Mailleri Açmayın

Mail kutunuza gelen her maili tek tek kontrol ederek açın. Gelen mail de link vs. bulunuyorsa açmadan önce dikkatlice bakın. Aksi taktirde sizi bir yere yönlendirir burada hesaba gireceğinizi sanıyorken bir anda tüm bilgileriniz karşı tarafın eline geçmiş olabilir. Tıkladığınız linkler de herhangi bir dosya indirme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz. Bu dosyayı indirdiğiniz taktirde yine bilgileriniz ve cihazınızın kullanımı karşı tarafa gider.

7- İzin Verilen Uygulamaları Denetleyin

Hepimiz telefonlarımıza bir şeyler indiririz. İndirdiğimiz uygulamaları telefona kurarken bizden bazı izinler ister. Bu izinlere izin verirken mutlaka okumamız gerekiyor. Her uygulamayı indirip izinleri de kabul edip kurarsak telefonumuzun hacklenmesini sağlamış oluruz.

Her önümüze gelen siteden uygulama indirmemeliyiz. Güvenli olarak bildiğimiz sitelerden ve app store ya da play store dışında uygulama yüklemenizi tavsiye etmiyorum. Telefonlarımız karşı tarafın eline geçerse haliyle hesaplarımız da kontrolümüz altından çıkacaktır.

SON OLARAK ÖZET GEÇECEK OLURSAK ; 

Yapılan bazı dolandırıcılık ve hack dediğimiz yöntemlerle sosyal medya hesapları karşı tarafın elinden alınabilmekte. Bu yazdıklarımı okuyarak hesabınızın çalınma oranını en aza indirebilirsiniz. Teknolojinin bağımlısı olmamakla beraber bilinçli internet ve sosyal medya kullanıcısı olmanızı dilerim. Maalesef sosyal medyada tehlike her zaman vardır.

Sosyal Medya Hesap Güvenliği Nasıl Yapılır elimden geldiğince anlatmaya çalıştım dediğim adımları uygularken takıldığınız bir yer ya da aklınıza takılan başka sorular olursa yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.  huseyin@huseyinonur.com.tr adresine mail atabilir ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  3
Sonraki Yazı
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.