<H1>SOSYAL MEDYA HESAP GÜVENLİĞİ</H1>
İnternet dolandırıcılığı,sahte hesaplar,izinsiz paylaşılan fotoğraflar…Sosyal medya her geçen gün tehlikeli bir hale gelmeye başlıyor.Bu tarz tatsız olaylar yaşamak için yapmanız gerekenleri anlatacağız.
<H2>SOSYAL MEDYA KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER</H2>
Atılan linklere dikkat edin.Size gelen mesaj veya mailin içinde bulunan güvenilmez linklere tıklamayın.Bu sizin bilgilerinize erişilmeyi açık bir hale getiriyor olabilir.Diğer bir boyutu ise size gönderilen sitenin phishing olması.Phishing siteler bir başka siteyi taklit ederek insanlardan bilgi almayı amaçlar.Yani size bir link gönderilir tasarımı Facebook’la aynıdır.Ancak, giriş yaptığınızda sizin giriş bilgileriniz başkasının eline geçer.Bu yüzden girdiğiniz sitenin adresine dikkat edin.
Diğer bir nokta ise izin verdiğiniz uygulamalar.Sosyal medyada kullandığınız uygulamalara ve uygulamalara verdiğiniz izinlere dikkat edin.Verdiğiniz izinler sayesinde uygulama sahibi sizin arkadaşlarınıza erişebilir,sizin adınıza paylaşımlar yapabilir.
Bilgisayarınızın güvende olduğuna emin olun.Bilgisayarınızda bulunan keylogger,rat gibi yazılımlar sizin bilgilerinizin çalınmasını sağlar.Bunun için crackli uygulamaları ve bilinmeyen dosyaları bilgisayarımızdan uzak tutmalı düzenli olarak virüs taraması ve antivirüs güncellemesi yapmalıyız.
Şifrelerinizi özenli seçin.Büyük harf,küçük harf,özel karakter ve sayı bulunan şifrelerin kırılması çok zordur.Bu yüzden şifre tercihinizi yaparken bunu göz önünde bulundurun ve tahmin edilebilir şifrelerden uzak durun.