Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır ?

Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır ?

 

E-ticaret alanı internet üzerinde hızla büyüyen bir sektör konumunda.Her geçen gün artan internetten alışveriş hacmi ülkemizde nüfusun çoğunluğuna yayılmakta. Bu durumda e-tciaret yaparak iş kuranların ve bu işten ek işin yanında ana iş olarak bile yapanların sayısı bir hayli fazla. Birçok küçük büyük girişimci sahip oldukları, ürettikleri ya da toptan aldıkları ürünleri e-ticaret ortamında satışa sunmaktadır. Eğer aklınıza e-ticaret yapmak geldiyse ancak nasıl e-ticaret yapılır konusunda bir bilginiz yoksa bu yazı sizi bilgilendirecektir.

Eğer fatura kesebiliyorsanız ve şahıs şirketine sahipseniz işiniz daha kolay. Amazon, n11, hepsiburada gibi mecralardan ürünlerinizi sergilemek üzere üyelik açıp ürünlerinizi koyabilirsiniz. Ancak fatura kesmeden nasıl e-ticaret yapılır diyorsanız veya stok tutmadan nasıl e-ticaret yapılır diyorsanız o konuda şimdi ayrıntılı bilgilere yer vermeye çalışacağız.

Stoksuz e-ticaret dediğimiz dropshipping yöntemi birçok girişimci tarafından kullanılan bir yöntemdir.
Sermayenizin olmasına gerek kalmadan, ürünleri toptan almadan ve fatura kesmek zorunda kalmadan ticaret yapabilmenizi sağlıyor.

 

ÜRÜNLERİ NEREDEN TEDARİK EDECEĞİM?

 

Öncelikle size ürün tedarik edecek kaynaklar bulmalısınız. Hemen iki tane örnek verelim bu konuda. Toptancikapinda.com ve yenitoptanci.com bu siteler dropshipping ürün tedariği sunmaktadır. Öncelikle bu sitelerden birine veya ikisine girerek bayi başvurusu kısmından hesap oluşturun. Ardından hesabınıza giriş yapın. Karşınızda birçok kategoride binlerce ürünü göreceksiniz. Bu ürünlerin fiyatları piyasa fiyatının oldukça altında ve size toptan fiyatına sunulmaktadır. Üzerine kar marjı ekleyerek satış yapacaksınız.

 

NASIL ÖDEME ALACAĞIM?

 

Sıra geldi ödeme kanalına. Bu konuda yine 2 adet seçenek sunacağız. Birincisi shopier.com diğeri ise iyzilink.com bu sitelerde üyelik açın. Tüm bilgilerinizi doldurun. Ardından hesabınız onaylandıktan sonra satacağınız ürünleri buradan ekliyorsunuz. Eklediğiniz ürüne ait linkler veya eticaret sitenize eklemeniz için kodlar veriyor.

 

NEREDEN SATIŞ YAPACAĞIM?

 

Son olarak satış kanallarımızı oluşturalım. Eğer web sitesi üzerinden satış yapacaksanız ihtiyacınız olan bir adet domain ve bir adet hosting. Ardından basit bir wordpress tabanlı site kurun. Ödeme sisteminizin vermiş olduğu kodu sitenizin ilgili kısmına yapıştırıyorsunuz. Kodu aldığınız yerde detaylı olarak nereye yapıştıracağınız yazmaktadır. Şimdi tüm ürünleriniz web sitenizde listelendi. Bir müşteri sitenizden ürünü satın al butonuna tıkladığında ödeme yönteminizin olduğu siteye giderek 3D secureli güvenli ödeme yöntemi sayfasından kredi kartıyla satın alabilecektir.

Eğer site açmadan satış yapmak istiyorsanız instagram hesabı en iyi yol olacaktır. Ürünleri satacağınız bir instagram hesabı oluşturun. İstagram hesabınıza takipçi toplayacak çalışmalar ve bir süre paylaşımlar yapın. Ardından instagram sayfanızda ürünleri resimleri ve bilgileriyle paylaşın. Sipariş geldiğinde satılacak ürünün ödeme sisteminiz tarafından verdiği satış linkini müşteriye gönderin. O link üzerinden ödeme sayfasına yönlenip ödemesini yapabilecektir.

 

Şimdi genel olarak üzerinden geçelim. Öncelikle tedarikçi sitenizden satmak istediğiniz ürünlerin bilgilerini ve resimlerini alıyorsunuz. Bu ürünleri ödeme sisteminizin olduğu siteye ekliyorsunuz. Ardından instagramda satış yapacaksanız ürünleri bilgi ve resimleriyle oraya da ekliyorsunuz. Satış geldiğinde linkini göndererek ödemeyi alıyorsunuz.
Sipariş geldiğinde size siparişi veren müşterinin kargo adres bilgileri de gelmiş olacak. Bu bilgiler ile tedarik sitenize girip ilgili ürüne ulaşıp satın al butonuna tıklayarak müşterinizin adres bilgilerini yazıyorsunuz ve müşterinizin adına satın almış oluyorsunuz. Ürün doğrudan müşterinize gönderiliyor. Ödemeyi kredi kartınızla yapıyorsunuz. Müşterinizin size ödediği tutar ise diğer ödeme sitenizde bulunuyor. Bu şekilde stoksuz olarak kolayca e-ticaret yapabiliyorsunuz.

Böylece fatura kesmeden, toptan ürün satın almadan siz de internetten ticaret yapabilirsiniz.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*