WordPress Sitenizi Hızlandırmanın 7 Püf Noktası

WordPress Sitenizi Hızlandırmanın 7 Püf Noktası

WordPress Sitenizi Hızlandırmanın 7 Püf Noktası

Bu işleme net olarak geçmeden evvel hastamıza teşhis koymamız gerekmektedir. Yani sitemizin hızını güvenilir bir kaynakta rapor olarak edinmemiz gerekmektedir.  Pingdom bu noktada sizlere güncel ve doğru bilgileri ücretsiz bir şekilde Sunacaktır. Burada temel yargıları edindikten sonra dilerseniz 7 adet püf notaya geçelim. Unutmayın ki sitenizin hızı kaderini belirleyecek kadar önemlidir.

 

1-Tema Seçimi Konusunda Dikkatli Olun!

Günümüz site sahiplerinin birçoğu tema seçimi olarak NewsPaper gibi temel seçenekleri kullanmaktadır. Ancak yaptığınız testlerde sizlere yavaşlamanın sebebi tema olarak görünüyorsa bu sorunu hemen ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Güncel verilere bakıldığında WordPress için en hızlı tema seçeneklerini sunan firma MyThemShop adında ki firmadır. Burada yapacağınız tercihlerle temanızdan kaynaklı yavaşlamaları ortadan kaldırabilirsiniz.

2-CDN Kullanmak İyi Bir Seçenek!

CDN temel olarak server yetkisinin tüm dünyaya yayılması anlamına gelmektedir. Eğer sitenize at sunucular Adana’daysa Oslo’dan bağlanan bir ziyaretçiniz sitenize girerken sunucu adresine uzak olduğu için çok zaman harcayacaktır. Ancak CDN kullanımında bu sorun dünyanın her yerine dağıtılan sunucu yetiniz sayesinde ortadan kalkacaktır.

3-Resim Optimizasyonu Yapın!

Resimler büyük doysa boyutlarına sahip oldukları için sitenin yavaşlamasına sebebiyet verebilirler. Temel optimize işlemlerinizi tamamladıktan sonra sitenizin hızını arttırmak için resimlerinizi de optimize etmeniz gerekmektedir. Resim optimizasyonu birkaç adımda oluşmaktadır. Resim adı, boyutu ve sıkıştırılmış hali bu ayakların birkaçıdır.

4-Veritabanı Optimizasyonu Yapın!

Bu acemi site sahipleri için oldukça zorlayıcı bir olaydır. Fazlalıklardan kurtulmak adına optimize edilen veri tabanınız site hızınızın artmasında büyük rol oynayacaktır. Bu işlemi biri yaparken izlemeniz en iyi öğrenme yoludur. Ancak riskli bir süreç olduğundan ilk denemenizde yedek alın. Geri dönüşü olmayan sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunu uzman kadrolara yaptırmanız gerekmektedir.

5-Lazy Load Kullanmayı Deneyin!

Ziyaretçinin siteye girdiğinde karşılaştığı ekran ve alt tarafı toplu olarak yüklenir. Bu da trafiği yoğunlaştıracak bir hamle olduğundan tercih edilmemektedir. Scroll komutuna karşın yükleme yapılması site hızının artmasına yol açacaktır. Yani sadece ziyaretçinin görüntülediği site kısmı yüklenir. Kullanıcı aşağı doğru kaydıkça alt taraflar yüklenmeye başlar.

6- CSS, HTML, JavaScript Kodlarını Küçültün!

Satın alınan tüm temalarda kod yazarları platformlarda kodları aralarında boşluk bırakarak yazar ve bu sayede kod düzenini sağlarlar. Bu site kullanıcıları için iyi olsa dahi site ziyaretçilerinin siteye erişim hızını düşürmektedir. Düz metin haline getirilen kodlar daha az yer kaplayacaktır. Bu sayede site hızı artacaktır. Bu işlem için W3 Total Cache eklentisi kullanılmalıdır.

7-Bağlanlıtı Bildirimlerinizi Kapatın!

Diğer ziyaret ettiğiniz bloglardan bildirim aldığınız sistem WordPress siteler arasında iletişim kurulmasına yol açmaktadır. Temel mantıklı olarak görülen bu uygulama trafik üzerinden temeli sağlam sorunlar oluşturduğu için site hızını düşürmektedir. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar>>Tartışma>>Varsayılan Makale>>Bağlantı Bildirimleri Almaya İzin Ver (Deaktif)

  • Yazıyı Beğendin mi?  4
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

  • Selim diyor ki

    WordPress kaynak aşımı soru yaşayanlar hemen wordpress sitemi nasıl hızlandırabilirim arayışına giriyorlar aman dikkat edin bu seferde fazla hızlandırma eklentisi kurmaktan siteniz yavaşlıyor benim önerim en iyis resimleri eklentisiz sıkıştırmak

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.