WordPress Siteyi HTTPS Taşıma

WordPress Siteyi HTTPS Taşıma

 

SSL sertifikalarının arama motorlarında ki optimizasyonunda yeri her geçen gün artıyor ve artık neredeyse bütünsiteler SSL kullanmaya başlamış durumda. SSL sertifikaları ücretli şekilde hosting firmaları tarafından sağlanmakta ve her site için ayrı IP adresi istiyordu. Fakat son günlerde çoğu Türk hosting firması, hosting satın alındığı taktirde ücretsiz olarak SSL kurulumuna izin verir ve siteniz SSL kullanımına hazır bir hale geliyor.

SSL Sertifikası nedir?

SSL kelimesinin açılımı Secure Soket Layers yani Türkçe tercümesi haliyle, güvenlikli giriş katmanı tarzında bir anlam ortaya çıkmakta. SSL internet sitelerinin dahil edildiği sunucular ile ziyaretçi arasında yapılmakta olan veri alışverişini şifrelemektedir. Özellikle kullanıcıların şahsi bilgilerini, kredi kartı bilgilerini girdiği ve anlık işlem yapılan tüm adreslerde SSL kullanılması şarttır. Bu imkan sayesinde veri alışverişi şifrelenir ve korsanlar tarafından erişim sağlanması engellenir.
SSL kullanılabilen bir site: https://www.google.com/
SSL kullanılamayan bir site: http://www.google.com/
SSL sertifikaları pek çok farklı firmaca farklı şifreleme kapasiteler ile sağlanmaktadır. Şifrelemeler bit ölçüsü kullanılıp yapılmakta ve bit sayısı yükseldikçe koruma seviyesi de artmaktadır. Örnek verecek olursak 2048 bit bir şifreleme 256 bit şifrelemeye göre kat kat daha fazla sağlam ve kırılması zor bir şifre haline dönüşür. Bu sebeple satın alınan sertfikaların bit ölçülerinin yüksek olmasına dikkat edilmeli.
SSL sağlayan bazı büyük firmalar:
Papid SSL
Comodo SSL
Verisign SSL

SEO ve SSL:

Google aramalarının sonucunda SSL kullanımının bir kriter olduğunu duyurdu. SEO çalışıyor ise HTTPS’ye geçmeniz de fayda bulunuyor. Yani Google aynı seviyede 2 farklı siteden SSL kullanan web adresine SERP arama sonuçlarında üst sıralarda yer veriyor denilebilir. Bunun nedeni ise kullanıcıların veri ve bilgilerinin güvenliğinin SSL ile yapılmasıdır. Sadece arama sonuçlarında üst basamaklarda olmak için değil ziyaretçilerin nezdinde itibar kazanmak adına da SSL önemli bir özelliktir. Örneğin bir e-ticaret adresiniz mevcut ve sitenize girmekte olan bir müşteri tarayıcıda yeşil renkte bir güvenli işareti ile karşılaşıyor ve gönül rahatlığı ile sitenizden alışveriş yapabiliyor.

WordPress SSL Kurulumu:

WordPress siteler için SSL Kurulumu herkes tarafından rahatça yapılabilir. Öncelikle SSL Kurulumu yapılmadan önce FTP + veri tabanını kapsamakta olan tam bir yedeği bilgisayara indirin, aksi durumda bir sorun olursa geri dönmek sıkıntı olabilir. Ardından kurulum aşamaları otomatik veya manuel olarak takip edilip bu işlem tamamlanır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  4
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (5)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*