Endüstri 4.0 ile hız kesmeden yoluna devam eden dijital dönüşüm, hiç şüphesiz meslek gruplarının gelecekteki yerlerinin sorgulanmasına ve yeni arayışların başlamasına yol açtı. İş ve sosyal hayat içerisinde ise gelecek yıllarda meslek gruplarının dijital dönüşümden ne ölçüde etkileneceği yönünde yapılan tahminler; kaba tabirle “Programlama bilmeyen iş bulamayacak.” noktasında yoğunlaştı.

Bu bağlamda bakıldığında mesleğinin gelecekte olacağı noktayla ilgili endişeler taşıyan ve çağı yakalamak amacıyla programlama öğrenmeye başlayacak olanlar bireyler için yönerge ve ön bilgi niteliği taşıyan bir yazı kaleme alınması gerekliliği ortaya çıktı.

Programlamaya dahil hiçbir bilgisi olmayan bireyler için öncelikli yapılması gereken; herhangi bir programlama dilinden önce algoritma mantığını tam anlamıyla kavramaktır. Algoritma mantığını özümsememiş olan bireylerin hobi olarak dahi programlama öğrenemeyeceği su götürmez bir gerçektir.
Buna ek olarak bireyin hangi alanda uzmanlaşmak istediğine karar vermesi gerekir. Çünkü; her bir programlama dili farklı alanlara hizmet etmektedir.

Algoritma temelini kavrayan bireyler için aşağıda listelenen programlama dillerinden birini tercih etmek; programlamanın temellerinin kavranmasını dolayısıyla bireyin ilerleme kaydetmesini kolaylaştıracaktır.

1- Java

1995 yılında Sun Microsystmes yazılım firmasının piyasaya sürdüğü Java, temel prensip olarak; “Bir kere yaz ve her yerde çalıştır.” sözünü benimsemiştir. Programlamanın uçsuz bucaksız dünyasına ilk adımını atmış olan bireyler, sahip olduğu geniş kullanım alanı ve kolay anlaşılabilir olması faktörlerini göz önünde bulundurarak Java ile programlama basamaklarını çıkmaya başlayabilir. Tüm bunların yanında Java’ nın, masaüstü ve android uygulamaları geliştirmeyi düşünen bireyler için uygun bir dil olduğunu belirtmek gerekir.

2- Python

Java’ dan 5 yıl önce yani 1990 yılında Guido Van Rossum tarafından tasarlanan Python programlama dili; hızlı ve okunaklı kod yazımı, dijital ortamda açık kaynaklarının bulunması ve genel kullanıcıya açık olması özellikleri ile programlamaya yeni başlayanlar için cezbedici bir dildir. Nitekim; Google ve Dropbox başta olmak üzere hizmet verdiği sektörde hakimiyet kurtmuş olan birçok şirketin tercihini Python’ dan yana kullanmış olması, programlama dilinin global çapta ne ölçüde dikkate alındığını gösteren önemli bir örnektir.

3- JavaScript

JavaScript ile ilgili bilgi vermeden önce Java ile tamamen farklı bir programlama dili olduğunu belirtmek gerekir. Bir önceki paragraflarda belirtildiği gibi Java, masaüstü ve android uygulamaların tasarımında kullanılırken JavaScript; dijital dünyanın vazgeçilmez unsuru olan web sitelerini dinamik hale getirmek amacıyla kullanılan bir programlama dilidir.

Herhangi bir kuruluma gerek kalmadan yalnızca basit bir editör yardımıyla öğrenilebilen JavaScript, kullanıcıya sunduğu zengin kütüphane ve görsellik sağlama imkanı ile programlamaya yeni başlayanlar açısından tercih edilebilir nitelikte olan bir dildir.

İlk paragraflarda da belirtildiği gibi bu üç dil içerisinden seçim yaparken bireyin göz önünde bulundurması gereken temel faktör; uzmanlaşma yani çalışma yapacağı alanı seçmek olmalıdır. Doğru bir programlama dili seçerek çalışmaya başlayan bireylerin hedeflerine ulaşma ihtimallerinin arttığını söylemek yanlış bir ifade olmayacaktır.