Youtube Kanalına SEO Yapılır mı?

Youtube Kanalına SEO Yapılır mı?

Google altyapısında bulunan ve gün geçtikçe kullanımı yükselen web sitesi veya güncel adıyla video arama motoru Youtube trafik konusunda en büyük desteği verebilecek yerlerden birisi. SEO stratejisi aynı Google arama motoru gibi çalışan Youtube aldığı öneme göre hızlıca güncellemeler almaktadır.

 

Artık tüm işletmelerinin de yerini aldığı söz konusu arama motoru platformunda trafik kazanmak çok zor değil. Kanalınızda yapacağınız uygun optimize işlemlerinden sonra stratejik olarak Potansiyel müşteriye veya ziyaretçiye ulaşabilmek için videolarınızda en önemli unsur uygun başlık etiketlemeleri yapmanızdır. Onun öncesinde ise kişisel/kurumsal Youtube hesabınıza özel profil resmi – banner ve özel url belirlemeniz gerekiyor. Ancak bu konu da belirtmek isteriz ki özel url almak o kadar da kolay değil. Öncelikle 100 veya daha fazla aboneye sahip olmalısınız. Kanalınız en az 30 günlük olmalı. Kanal simgesi olarak bir fotoğraf yüklenmiş olmalı ve bir kanal resmi yüklenmiş olmalıdır.

Bu optimize işlemlerinden sonra Anahtar kelimeler & Hedef ülke düzenlemesi var. Kanalıza en uygun anahtar kelimeleri belirtmeli ve hangi ülke/ülkelerde görünmek istiyorsanız ona göre hedef ülke belirlemesi yapmalısınız. Hedef ülke belirlemeniz sizi o ülkenin video sıralamalarında daha yüksek sıralara çıkartacaktır. Bu tarz optimize işlemlerinden sonra bağlantılı web site, hakkında kısmı ve sosyal medya linkleri gibi bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız trafik artışınızı sağlar.

YOUTUBE DA SEO – YOUTUBE DA SIRALAMA

Youtube’da SEO mu olurmuş? Diyebilirsiniz ancak söz konusu web sitesinin 2016 yılından sonra ani yükselmesi ile beraber çoğu İnternet kullanıcısının en çok kullandığı video arama motoru platformu Youtube oldu.

Alınan yoğun ilgi ile beraber video platformunun bir çöplüğe dönüşmesini engellemek isteyen Google yönetimi hemen yeni SEO güncellemeleri yaparak kullanıcı odaklı bir ortam sağlamaya başladı. Öyle ki yakın zamanda Youtube Trend bölümünün getirilmesi bu dediğimizi çok iyi özetliyor.

Eğer sizin de kişisel/kurumsal bir Youtube sayfanız varsa yapmanız gereken en büyük şey düzgün başlık etiketlemeleri yapmanız – hoş ön kapak fotoğrafları hazırlamanızdır. Eğer düzgün anahtar kelime, açıklama, başlık ve HD video yüklemesi yapmışsanız youtube aramalarında ilk sırayı sizlerde görebilirsiniz.

 

 • Yazıyı Beğendin mi?  
Hüseyin ONUR

Merhaba ben Hüseyin kişisel blogumda seo , e ticaret ,dijital pazarlama gibi konularda bilgilerimi paylaşıyorum.

Benzer Yazılar

Yapına Yorumlar (5)

 • Fikret Seyhan diyor ki

  Eğer youtuber olmayı düşünüyorsanız tabiki youtube seo olmazsa olmazlardandır. Bu yazıdada kısaca anlatmışlar iyi olmuş

  Cevapla

 • Berke börek diyor ki

  evet trafik kazanmak için birkaç seçeneğin ayarı ile birlikte seo çalışması yapılabilir. ülkemizde bu aralar en çok rahabet gören mecralardan biri olan youtube da çok gerekli olan bir konuydu bu güzel yazı olmuş..

  Cevapla

 • Burak ışık diyor ki

  Tabii ki yapılır hatta youtube kanalına yapılacak bir seo çalışması can alıcı olabilir. anahtar kelime ve ülke sıralaması vb ayarlar düzenlenerek düzgün ve geniş bir kitleye ulaşılabilir. bu da sizi üst sıralara taşır

  Cevapla

 • Burak ışık diyor ki

  Tabii ki yapılır hatta youtube kanalına yapılacak bir seo çalışması can alıcı olabilir. anahtar kelime ve ülke sıralaması vb ayarlar düzenlenerek düzgün ve geniş bir kitleye ulaşılabilir. bu da sizi üst sıralara taşır.

  Cevapla

 • Berke börek diyor ki

  evet trafik kazanmak için birkaç seçeneğin ayarı ile birlikte seo çalışması yapılabilir. ülkemizde bu aralar en çok rahabet gören mecralardan biri olan youtube da çok gerekli olan bir konuydu bu güzel yazı olmuş.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*