Zararlı Backlinklerden Kurtulmanın Yolu

Zararlı Backlinklerden Kurtulmanın Yolu

Yapacağımız istenmeyen yani zararlı backlinklerden kurtulma işlemi sayesin de sitelerinize seo açısından herhangi bir fayda sağlamayan tüm sitelerden birkaç işlemle kurtulacağız. Günümüz teknolojileri sayesinde bir bot ile hemen hemen tüm sitelerin verilerini çekmek çok kolay bir hale gelmiş durumda. Bu botların görevi sitenizi tarayarak görsellerinizi ve tüm içeriklerinizi sizin sitenizden çekip başka bir sitede veya platformda paylaşabilir. Haliyle bu durum sizin sitenizi Google gözünde kötü duruma yani spam dediğimiz duruma sokabilir. Çünkü ne tür sitelerden, ne derece uygun veri çekildiğini bilemezsiniz. Durum böyle olunca haliyle zararlı olan backlink sağlayan siteleri engelleme yoluna gitmemiz gerekiyor.

Zararlı Baclinklerden Nasıl Kurtulurum ? Bu Backlinkleri Nasıl Bulabilirim ?

Zararlı backlinklerden kurtulmanın iki yolu var. İlk yol “Google Search Console” aracılığıyla yapılır. İkinci yol ise bazı seo analiz sistemleriyle bu backlinkleri bulup engelleyebilirsiniz. Bizim kullanacağımız yöntem ise Google search console ile yapmak olacak. Yani ilk yol.

  • Zararlı backlinkleri tespit edebilmemiz için öncelikle ” Google search console” hesabımıza giriş yapıyoruz.
  • Daha sonra açılan kısımda site mülkümüzü seçiyoruz.
  • Açılan ekran da sol taraf da bulunan menü kısmından ‘’Arama Trafiği’’ > ‘’Sitenize Bağlantılar’’ şeklinde gidiyoruz.

  • Açtığınız sitenize bağlantılar bölümünde tüm backlink listenizi göreceksiniz. Bu kısmı inceleyerek yararlı ve zararlı backlinkleri tespit edebilirsiniz.

Zararlı Backlinlerden Kurtulma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bu işlem sayesinde sitenizi Google gözünde küçülten, spam duruma sokan sitelerden kurtulmuş olacaksınız.

 

  • Öncelikle bu link ile https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main Google bağlantı engelleme sayfasına gidin.
  • Girdiğiniz bölümde ekranda bağlantıları reddetme isimli bir pencere açılacak. Bu kısımda sitenizi seçerek  ‘’Bağlantıları Reddetme’’butonuna tıklayın.

  • Bağlantıları reddetme butonuna tıkladıktan sonra karşınıza bir uyarı kutusu gelecek. Doğru bağlantıları engellemiş olduğunuzdan emin olmanız gerektiğini söyleyerek, eğer yanlış bir işlem yaparsanız siteniz zarar görebilir şeklinde ifade ediyor. Eğer ben yaptığım işlemi biliyorum diyorsanız ‘’Bağlantıları Reddet’’ butonuna tıklayabilirsiniz.

  • Gelen uyarı ekranından sonra engellemek istediğiniz tüm bağlantıları .txt formatında olan metin belgesiyle yüklemeniz gerekiyor şeklinde bir yazı gelecek. Daha sonra bu metin belgesini ‘’Dosya Seç’’ butonuna tıklayarak masaüstünüzden yükleyin ve  ‘’Gönder’’ butonuna basın.

  • Engellemek istediğiniz tüm siteleri alt resimde gördüğünüz gibi sitelerin url linkini metin belgesine yapıştırıp kaydedin. Daha sonra üst tarafta anlattığım gibi dosyayı yükleyip Google’ ye göndererek zararlı backlinkleri engelleme işlemini bitirmiş olacaksınız. İstediğiniz zaman bu metin belgesini silebilir veya güncelleyebilirsiniz.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  3

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.